BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az üzemanyag és a dohányáru húzta fel az inflációt

2018. augusztusban a fogyasztói árak átlagosan 3,4 százalékkal magasabbak voltak az egy évvel korábbinál. Az elmúlt egy évben a járműüzemanyagok és a dohányáruk ára nőtt jelentős mértékben a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint. Az elemzők szerint az adat egyértelműen meglepetést jelent.

Egy év alatt, 2017. augusztushoz viszonyítva az élelmiszerek ára 4,1 százalékkal emelkedett, ezen belül az idényáras élelmiszereké (burgonya, friss zöldség, gyümölcs) 14,5, a száraztésztáé 9,5, a vaj, vajkrémé 8,4, a tojásé 7,5, a tejtermékeké 6, a liszté 5,1 százalékkal magasabb, a cukoré 23,6 százalékkal alacsonyabb lett.

A legnagyobb mértékben, átlagosan 7,1 százalékkal az egyéb cikkek (gyógyszerek, járműüzemanyagok, illetve lakással, háztartással és testápolással kapcsolatos, valamint kulturális cikkek) drágultak, ezen belül

a járműüzemanyagokért 16,3 százalékkal kellett többet fizetni.

Fotó: Balogh Zoltán / MTI

A szeszes italok, dohányáruk ára átlagosan 4,6, ezen belül a dohányáruké 6,2 százalékkal nőtt. A szolgáltatások ára 1,7 százalékkal emelkedett.

A háztartási energia 1,6 százalékkal drágult, ezen belül a tűzifa ára 13,5, a palackos gázé 10,3 százalékkal nőtt, az elektromos energia, vezetékes gáz és távfűtés ára nem változott. A ruházkodási cikkek ára ugyancsak változatlan maradt. A tartós fogyasztási cikkekért 0,2 százalékkal kevesebbet kellett fizetni.

Fotó: KSH

Egy hónap alatt, júliushoz viszonyítva átlagosan 0,1 százalékkal nőttek a fogyasztói árak. Az élelmiszerek ára összességében nem változott, ezen belül a vaj, vajkrém 2,1, a szalámi, szárazkolbász, sonka 1,1, a sertéshús 0,7 százalékkal drágult, miközben a párizsi, kolbász 2,2, a liszt 2, a cukor 1,1 százalékkal olcsóbb lett.

A fogyasztási főcsoportok közül a legnagyobb mértékben, 0,3 százalékkal a szolgáltatások ára emelkedett, ezen belül a nyári főszezonból adódóan az üdülési szolgáltatások ára 1,1 százalékkal nőtt.

Az egyéb cikkek ára 0,2, a háztartási energiáé 0,1 százalékkal lett nagyobb. A szeszes italok, dohányáruk és a tartós fogyasztási cikkek ára átlagosan nem változott. A nyári kiárusítások következtében a ruházkodási cikkekért 1,9 százalékkal kevesebbet kellett fizetni.

A fogyasztói árak átlagosan 2,6 százalékkal nőttek az év első nyolc hónapjában 2017. január–augusztushoz képest.

Az MNB heteken belül szigorításról dönthet

A KSH kedden közölt inflációs adata 0,1 százalékkal tér el a Világgazdaság elemzői konszenzusától, amely 3,3 százalékos augusztusi inflációt várt augusztusra az előző évhez képest, ami egybeesik a Magyar Nemzeti Bank (MNB) által júniusban frissített inflációs pályával.

Az elemzők meglepődtek

Az adat egyértelműen meglepetést jelent Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője szerint, hiszen a piac jelentős része az inflációs mutató enyhe csökkenésére számított. Az elemző szerint olyan egyedi hatások tartották magasan az inflációt, amely egy jegybank monetáris politikáját érdemben nem befolyásolja. Összességében tehát a vártnál magasabb headline adat ellenére sem vár az MNB-től érdemi reakciót. Virovácz Péter arra számít, hogy összességében a 3-3,4 százalékos sávban ragadhat az inflációs mutató az év hátralévő részében.

Noha a bérköltségek és a kereslet növekedése néhány részterület kivételével továbbra sem érzékelhetőek, a múlt hónapokban látott forintgyengülés hatását mutatják a tartós fogyasztási cikkek előző hónapban mért egyhavi 1 százalékos drágulása

– írja elemzésében Suppan Gergely, a takarékbank vezető közgazdásza. Mivel a forint némileg visszakorrigált, és az év hátralevő részében további pozitív korrekcióra számít Suppan, ezért további infláció növelő hatást nem vár az elemző, sőt, némileg visszarendeződhetnek az árak.

A nyári hónapokban az üzemanyagok bázishatása miatt tetőzhetett az infláció, így az év hátralevő részében újra mérséklődhet a drágulás üteme, azonban néhány hónapig átmenetileg így is meghaladhatja a 3 százalékos inflációs célt. Az év végére az infláció ismét kissé mérséklődhet, így idén átlagosan 2,8 százalékos inflációra, jövőre pedig éves átlagban 2,85 százalékos inflációra számítanak a Takarékbanknál.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.