Kína már októberben csökkentheti az importáruk átlagos vámját; a döntés az ország kereskedelmi partnereinek többségét érinti – tudta meg két jól értesült forrásból a Bloomberg. Az intézkedés célja a behozatal növelése, a fogyasztókra háruló terhek enyhítése s ezáltal a belső kereslet élénkítése, ami segítheti a lassuló ütemben növekvő gazdaságot. A lépés egy hosszú folyamat része:
Peking július 1-jétől már csökkentette mintegy 1500 fogyasztási cikk vámját, a héten pedig Li Ko-csiang kormányfő megerősítette, hogy folytatni fogják a tarifák csökkentését, de nem bocsátkozott részletekbe.
Egyelőre nem tudni, milyen termékfajtákra vonatkozik majd az enyhítés, és hogyan hat az Egyesült Államokkal folytatott vámháborúra. A legnagyobb kedvezmény elvét élvező országokból érkező importot most átlagosan 9,8 százalékos vám terheli Kínában. Ebbe a kategóriába tartozik az Egyesült Államok is, a szabályok alapján pedig nem lehet különbséget tenni a részes országok között.
Az USA eddig 250, Kína 110 milliárd dollár értékű importárura vetett ki vámot, s a kereskedelmi háborúnak még messze nincs vége. A Reuters által megkérdezett szakértők egyöntetű véleménye szerint jövőre már az amerikai növekedésre is negatív hatással lesz. A GDP a hetven közgazdász előrejelzése szerint a harmadik negyedévben éves szinten 3,1, a negyedikben 2,8 százalékkal emelkedik, de a bővülés 2 százalék körülire lassul 2019 végére. „Nincs mitől félnünk, pedig kellene” – értékelte az érzékeny helyzetet Jim O’Sullivan, a High Frequency Economics vezető közgazdásza, aki szerint azonban recessziótól mindaddig nem kell félni, amíg kitart a befektetők bizalma és jó hangulata.
Ám a növekvő vámok miatt eljön az a pillanat, amikor korrekcióba kezd a részvénypiac, a kereskedelmi háború apró kellemetlenségből komoly aggodalommá válik, s óhatatlanul befolyásolni kezdi a befektetési terveket
– tette hozzá Ethan Harris, a Bank of America Merrill Lynch világgazdasággal foglalkozó vezetője. A Moody’s pedig arra figyelmeztetett, hogy a vámháború negatív hatással lesz az érintett vállalatok hitelminősítésére. Ez a kínaiak mellett vonatkozik azokra az amerikai cégekre is, amelyeknek az ellátási láncában jelentős szerepet kap Kína, és a negatív hatás átgyűrűzhet más, vámokkal nem célzott szektorokra.
Az már biztos, hogy a kereskedelmi háború miatt az Alibaba nem tudja teljesíteni korábbi ígéretét, amely szerint egymillió új munkahelyet teremt az Egyesült Államokban.
Ezt az Új Kína hírügynökségnek adott interjúban közölte a cég társalapítója és leköszönő elnöke, Jack Ma, aki szerint fel kell készülni arra, hogy a világ két vezető gazdasági hatalma közötti feszültség húsz évig fennmarad. Az Alibaba részvényei majdnem 6 százalékot estek az idén, de szerdán enyhén emelkedett az értékük. A kölcsönös vámok miatt felfüggeszti a General Electric márkanévvel az Egyesült Államokban gyártott háztartási nagygépek kínai forgalmazását a Haier. A kínai vállalat világelső ezen a területen, a globális piac 14 százalékát birtokolja. 2016-ban 5,4 milliárd dollárért vette meg a GE háztartásigép-üzletágát.
A teljes cikket a Világgazdaság pénteki számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.