BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kína folytatja a vámok csökkentését

A kereskedelmi háború akár húsz évig is elhúzódhat, és jövőre már az amerikai gazdaság növekedésében is érezteti negatív hatását. Kína eközben az importvámok csökkentésével próbálja serkenteni a fogyasztást s ezen keresztül a növekedést.

Kína már októberben csökkentheti az importáruk átlagos vámját; a döntés az ország kereskedelmi partnereinek többségét érinti – tudta meg két jól értesült forrásból a Bloomberg. Az intézkedés célja a behozatal növelése, a fogyasztókra háruló terhek enyhítése s ezáltal a belső kereslet élénkítése, ami segítheti a lassuló ütemben növekvő gazdaságot. A lépés egy hosszú folyamat része:

Peking július 1-jétől már csökkentette mintegy 1500 fogyasztási cikk vámját, a héten pedig Li Ko-csiang kormányfő megerősítette, hogy folytatni fogják a tarifák csökkentését, de nem bocsátkozott részletekbe.

Egyelőre nem tudni, milyen termékfajtákra vonatkozik majd az enyhítés, és hogyan hat az Egyesült Államokkal folytatott vámháborúra. A legnagyobb kedvezmény elvét élvező országokból érkező importot most átlagosan 9,8 százalékos vám terheli Kínában. Ebbe a kategóriába tartozik az Egyesült Államok is, a szabályok alapján pedig nem lehet különbséget tenni a részes országok között.

Jack Ma Alibaba-elnök lemondott az egymillió új munkahely létrehozásáról szóló tervéről
Fotó: AFP

Az USA eddig 250, Kína 110 milliárd dollár értékű importárura vetett ki vámot, s a kereskedelmi háborúnak még messze nincs vége. A Reuters által megkérdezett szakértők egyöntetű véleménye szerint jövőre már az amerikai növekedésre is negatív hatással lesz. A GDP a hetven közgazdász előrejelzése szerint a harmadik negyedévben éves szinten 3,1, a negyedikben 2,8 százalékkal emelkedik, de a bővülés 2 százalék körülire lassul 2019 végére. „Nincs mitől félnünk, pedig kellene” – értékelte az érzékeny helyzetet Jim O’Sullivan, a High Frequency Economics vezető közgazdásza, aki szerint azonban recessziótól mindaddig nem kell félni, amíg kitart a befektetők bizalma és jó hangulata.

Ám a növekvő vámok miatt eljön az a pillanat, amikor korrekcióba kezd a részvénypiac, a kereskedelmi háború apró kellemetlenségből komoly aggodalommá válik, s óhatatlanul befolyásolni kezdi a befektetési terveket

– tette hozzá Ethan Harris, a Bank of America Merrill Lynch világgazdasággal foglalkozó vezetője. A Moody’s pedig arra figyelmeztetett, hogy a vámháború negatív hatással lesz az érintett vállalatok hitelminősítésére. Ez a kínaiak mellett vonatkozik azokra az amerikai cégekre is, amelyeknek az ellátási láncában jelentős szerepet kap Kína, és a negatív hatás átgyűrűzhet más, vámokkal nem célzott szektorokra.

Az már biztos, hogy a kereskedelmi háború miatt az Alibaba nem tudja teljesíteni korábbi ígéretét, amely szerint egymillió új munkahelyet teremt az Egyesült Államokban.

Ezt az Új Kína hírügynökségnek adott interjúban közölte a cég társalapítója és leköszönő elnöke, Jack Ma, aki szerint fel kell készülni arra, hogy a világ két vezető gazdasági hatalma közötti feszültség húsz évig fennmarad. Az Alibaba részvényei majdnem 6 százalékot estek az idén, de szerdán enyhén emelkedett az értékük. A kölcsönös vámok miatt felfüggeszti a General Electric márkanévvel az Egyesült Államokban gyártott háztartási nagygépek kínai forgalmazását a Haier. A kínai vállalat világelső ezen a területen, a globális piac 14 százalékát birtokolja. 2016-ban 5,4 milliárd dollárért vette meg a GE háztartásigép-üzletágát.

A teljes cikket a Világgazdaság pénteki számában olvashatja

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.