Az MNB szerint Magyarország már megérett a felminősítésre, a Fitch Ratings ehhez arra várhat, hogy a jelenlegi kedvező szinteken stabilizálódjanak a mutatók, és konszolidálódjon a globális befektetői környezet, így továbbra is várható a felminősítés.
A hitelminősítő pénteken este jelentette be, hogy továbbra is „BBB mínusz” szinten tartja Magyarország államadós-osztályzatát pozitív kilátással.
A jegybank szombati közleményében hangsúlyozta: a felminősítés időszerűségét alátámasztja, hogy bár a Fitch esetében az ország kedvezőbb kiinduló hitelminősítését a makrogazdasági és külső egyensúlyi dimenzió kvalitatív értékelése mérsékli a jelenlegi „BBB mínusz” szintre, éppen ebben a két dimenzióban történt látványos javulás az elmúlt évek során.
A külső egyensúly értékelését javítja, hogy Magyarország nettó külső adóssága az évtized eleji rekord magas, 70 százalék fölötti GDP-arányos szintekről idén év végére 10 százalék közeli szintre csökkenhet, és 2020-ra várhatóan teljesen eltűnik.
A makrogazdasági dimenzión belül az átlagos gazdasági növekedése az elmúlt 5 évben fokozatosan emelkedett, a következő években pedig stabilan, 3-4 százalék körül szinten maradhat, ami szintén pozitív tényező a hitelminősítő módszertana szerint – jegyzi meg az MNB.
E két tényezőben bekövetkezett javulás már külön-külön önmagában lehetővé tette volna a felminősítést, és bár a Fitch ezt nem tette meg, a következő év elején továbbra is várható a besorolás javítása – véli az MNB, hivatkozva arra, hogy Magyarország már közel egy éve pozitív kilátással rendelkezik az intézménynél, illetve jövőre még egy tényező, a gazdasági növekedés változékonysága is a hasonló minősítésű országok átlagos szintje alá mérséklődhet.
Kiemelték azt is, hogy a gazdasági szereplők erőfeszítéseinek és a sikeres gazdaságpolitikának köszönhetően a magyar gazdaságot változatlanul stabil fundamentumok jellemzik. Így a dinamikus és kisebb volatilitást mutató gazdasági növekedés mellett az ország külső adóssága jelentősen csökkent, finanszírozási képessége tartósan magas, a fiskális folyamatok fenntarthatók, a költségvetés hiánya alacsony, a GDP arányos államadósság folyamatosan zsugorodik és a devizaadósság aránya jelentősen csökkent.
Az MNB pozitív hitelminősítési pályára számít a jövőben a három meghatározó hitelminősítő intézetnél.
A Moody's hitelminősítő novemberben vizsgálja felül Magyarország majdnem két éve változatlan államadós-osztályzatát, míg az S&P legközelebb jövőre fogja áttekinteni a magyar besorolást. Az intézmények az általuk kiemelten figyelt mutatók közül a kedvezőbbé váló növekedési kép, az infláció volatilitásának csökkenése és a hazai pénzügyi rendszer gyors ütemű erősödése miatt javíthatnak Magyarország hitelminősítésén – tudatta az MNB közleményben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.