Egy ilyen kereskedelmi megállapodás segíthet kiegyenlíteni a Brexit okozta kedvezőtlen gazdasági hatásokat Nagy-Britanniában. May kormánya a Brexit egyik előnyének azt tartja, hogy London szabadon köthet megállapodásokat más országokkal az EU beleszólása nélkül.
May hivatala közölte:
az amerikai elnök és a brit kormányfő kifejezték szándékukat egy szerteágazó szabadkereskedelmi egyezmény létrehozására.
Egyetértettek abban, hogy a Brexit erre remek lehetőséget biztosít.
Ha Trump bizonyíthatóan támogat egy ilyen kezdeményezést, az megnyugtathatja May bírálóit és a pénzügyi piacot, szerintük ugyanis a brit miniszterelnök kilépési terve nem működőképes és súlyos zavart okozhat a financiális szektorban, ha megállapodás nélkül lép ki az ország az EU-ból.
A Trump és May megbeszéléséről kiadott közleményében azonban a Fehér Ház nem tett említést semmilyen kereskedelmi megállapodásról, csak annyit tudatott, hogy a két vezető „globális kihívásokat” vitatott meg.
A megbeszélésre azután került sor, hogy May az ENSZ Közgyűlése előtt mondott beszédében azt hangsúlyozta, hogy a 2016-os Brexit-népszavazás nem a multilateralizmus elutasítása volt. Ezt a Reuters brit hírügynökség úgy értékelte, hogy
szembe ment Trump álláspontjával, aki egy nappal korábbi felszólalásában elutasította „a globális kormányzást, ellenőrzést és uralmat”.
Brit tisztségviselők erre reagálva azt mondták: a kormányfő beszédét már javarészt azelőtt megírták, hogy May megismerkedett volna Trump felszólalásának tartalmával.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.