Foglalkoztatással és munkaügyi szabályozással összefüggő törvénymódosító csomagot nyújtott be a kormány az Országgyűlésnek. Ennek értelmében megszűnik a gyermekgondozást segítő ellátásban, gyermekgondozási segélyben részesülő és egyben nem álláskereső szülő esetében a heti 30 órás tanfolyami korlát. A képzési költségeket megtérítenék a résztvevőknek, akik igényelhetnének keresetpótló juttatást vagy keresetkiegészítést is. Így a hozzátartozójukat gondozók és a kisgyermekes nők is könnyebben munkába állhatnának.
A csomagot előterjesztő Pénzügyminisztérium indoklása szerint
a növekvő munkaerő-kereslet egyre inkább felértékeli a képzéseket. Ezért el kell érni, hogy azokat az álláskeresők vonzóbbnak találják, és ne a közfoglalkoztatást válasszák.
Mivel a döntésüket segítheti az ellentételezés, célszerű a képzés alatt nagyobb keresetpótlást adni nekik, mint amekkorát bérként kapnának a közfoglalkoztatásban. A keresetpótló juttatást a kötelező legalacsonyabb munkabér alapján számítanák.
A globalizáció miatt várhatóan nőni fog a magasabb képzettséget igénylő állások száma, amelyeknél elvárás a megfelelő nyelvtudás is. Ezért a javaslat támogathatóvá tenné a munkáltató számára a munkavégzéshez elengedhetetlenül szükséges nyelvi képzést. A széles kört érintő garantált bérminimum nagysága erősen eltér a kötelező legkisebb munkabértől. Annak érdekében, hogy hatékonyabbá váljanak a foglalkoztatást elősegítő támogatások, a kötelező legkisebb munkabér mellett a garantált bérminimum növekedése esetén is meg lehetne majd emelni a mértéküket a munkaadó kérelmére.
Bértámogatás esetén a munkavállaló kérésére meg lehet majd téríteni a gyermek felügyeletének és a hozzátartozó gondozásának indokolt költségeit.
Ugyanakkor az állami foglalkoztatási szerv vezetője nem tekinthetne el az ügyleti kamat vagy a késedelmi kamat felszámításától, azt nem engedheti el. A munkaadónak nem minősülő természetes személynek a visszakövetelt támogatást vissza kell fizetnie, ha az adóhatóság a végrehajtási eljárást megindította.
A szabadságvesztés alatt az úgynevezett reintegrációs őrizetben lévő fogvatartott foglalkoztatási jogviszonyban állhat. Az indítvány alapján az ilyen fogvatartottnak nem szünetel az aktív munkahelykeresése, álláskeresőként nyilvántartásba vehető, és azonos jogok illetik meg a többi álláskeresővel. Az álláskereső azon időszak alatt nem kaphatna álláskeresési járadékot, ameddig – legfeljebb 120 napig – kereső tevékenységet folytat, és a bejelentési kötelezettségének is eleget tett. Alkalmi munka esetén folyamatos az álláskeresési járadék folyósítása. A tervezett módosítás indokolatlannak tartja ezen segélynek a nyugdíj előtti álláskeresés során történő szüneteltetését alkalmi foglalkoztatás esetén.
A teljes cikket a Világgazdaság pénteki számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.