BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kína nem vesz több szóját az USA-tól

A vámháború miatt Kína az Egyesült Államok helyett Dél-Amerikából vásárol több szójababot. Az amerikai farmereknek fáj ez, ráadásul a következő hónapokban nem is várnak érdemi áremelkedést a szakértők.

A szójánál néhány hete kezdődött a 2018–19-es gazdasági év, és az első adatok szerint 97 százalékkal visszaesett az amerikai szójabab kínai exportja éves alapon. A tavalyi 239 millió véka helyett csupán 7,4 millió vékát szállítottak az ázsiai országba. Kínában sok szójababot használtak állati takarmányozásra, főleg a sertések etetésére.

A visszaesés mögött az áll, hogy az Egyesült Államok és Kína közötti kereskedelmi háborúban 25 százalékos vámot vetettek ki júliusban az amerikai szójababra a kínaiak, és a kínai gazdák emiatt más takarmányra tértek át.

Az alacsonyabb felhasználásnak is köszönhető, hogy az elmúlt hónapokban jelentősen csökkent a szójabab ára. Igaz, a tízéves mélypontot jelentő szeptember közepi vékánkénti 8,14 dolláros szintről a múlt hét elejére 8,92 dolláros kéthavi csúcsra drágult a szójabab a világpiacon. Azóta viszont ismét 8,68 dollárra csökkent a vékánkénti ár.

Várható volt a korrekció a jelentős áresés után, de az utóbbi hetek ralija annak is betudható, hogy az Egyesült Államokban kisebb területen takarítottak be a terményből, ezért a mennyiség is csökkent

– mondta a Világgazdaságnak Antal Áron, az MKB Bank szenior ágazati szakértője. Az Egyesült Államok jelentős szójatermesztő vidéknek számító közép-nyugati régiójában október közepén esőzések is nehezítették a betakarítást, ami szintén átmeneti áremelkedést hozott. A múlt héten viszont már javult az időjárás, a munkálatok felgyorsultak, és az árak is csökkentek.

Fotó: AFP

A kínálat ráadásul nem csökken. „A brazil terméstöbblet kompenzálja az amerikai kiesést. A déli féltekén épp most vetik a szóját, és mivel kedvező az időjárás, egyelőre jövőre is az ideihez hasonló termés várható.

Az amerikai mezőgazdasági minisztérium legfrissebb előrejelzése szerint 2019-ben világszerte nőhetnek a készletek, így kifulladhat az áremelkedés,

sok szereplő a mostani ralit profitrealizálásra, illetve veszteségminimalizálásra használhatja fel” – fűzte hozzá Antal Áron, aki szerint a készletek növekedése miatt nem várható, hogy emelkedik a termény ára.

Az Egyesült Államok és Kína közötti kereskedelmi háborúban egyébként az egyik frontvonal a szója. Becslések alapján az Egyesült Államokból importált szóját a kínai állattartók nem tudják teljes egészében mással helyettesíteni.

„Azok a kínai termelők, akik nem tudtak Brazíliából vagy Argentínából szóját beszerezni, kénytelenek az importvámok ellenére továbbra is az Egyesült Államokból fedezni a takarmányigényüket. Az átrendeződés még nem zárult le, és ha eltörölnék is a vámokat, biztos, hogy hosszabb távon kimutatható marad a hatása a szójaárakban” – hangsúlyozta a szenior ágazati szakértő. A korábbi években a brazil szójaexportból Kína részesedése legfeljebb 70 százalék volt éves szinten, idén pedig már szeptemberben elérték a 80 százalékot.

A teljes cikket a Világgazdaság csütörtöki számában olvashatja

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.