Nemzetközi összevetésben is új fejlesztéspolitikai modellként értelmezhető a 2014–2020-as uniós források gyorsított hazai lekötése, hiszen tagországi túlvállalással Magyarország a rendelkezésre álló keret 105 százalékát ítélte oda a győztes pályázóknak, miközben az EU-s átlag 61 százalék.
A rohamtempójú kötelezettségvállalás olyannyira páratlan, hogy Portugália 77, Belgium pedig 76 százalékos részaránnyal is felkerülhet a képzeletbeli dobogóra az Európai Bizottság első féléves adatai szerint.
A lista másik végén Spanyolországot találjuk 43 százalékkal, amelyet Szlovénia és Románia követ 52-52 százalékkal. A visegrádi országok közül Szlovákia és Lengyelország a 14–15. helyet foglalja el 63, illetve 62 százalékos mutatóval, Csehországé pedig a 24. pozíció (54 százalék).
Az egyes országok fejlesztéspolitikai teljesítményét idén júniusig rangsoroló táblázatban a brüsszeli kifizetések terén viszont nincs az élbolyban Magyarország, e tekintetben Finnország, Luxemburg és Ausztria az első három helyezett 46, 39, illetve 35 százalékkal.
A 2014–2020-as ciklusban Magyarország 29,6 milliárd euró uniós forrásból gazdálkodhat, ebből 25 milliárd az EU-s támogatás, 4,6 milliárd pedig a nemzeti önrész. Ennek ítélték oda már a 105 százalékát, az idei év első felében pedig erre a halmazra értelmezve állt 18 százalékon a magyar lehívási mutató.
Még ha azóta utóbbi fel is kúszott 22 százalékra, aminek az Európai Bizottság által eddig összesen átutalt 5,6 milliárd euró felel meg, erősen kérdéses, teljesül-e a kormány azon célja, hogy a 2018-as naptári évben 3,1 milliárd eurónyi fejlesztési számlát ellentételezzen Brüsszel. Ennek a sornak a végén egyébként Máltát, Spanyolországot és Olaszországot találjuk 10, 12, illetve 13 százalékos részeredménnyel.
Bár ahogy a magyar kormánynak, úgy az uniós testületnek is érdeke felpörgetni az év végéig a kifizetéseket, hiszen ugyanúgy kohéziós politikai sikereket kell felmutatnia, mint a tagállamoknak. Ezt azonban magyar részről nehezítheti, hogy információink szerint az egyes operatív programokban már nem október 31-ig, hanem november 30-ig várnak számlákat az egyes irányító hatóságok, márpedig az év végi kifizetésre a 60 napos teljesítési szabály miatt az újabb költségnyilatkozat október végi kiküldése lenne a garancia.
Lapunk úgy tudja, emellett több szempontból is hátráltatják a gyors elszámolást a közbeszerzések. Egyrészt a Gazdaságfejlesztési és innovációs operatív program (Ginop) mellett a környezeti és energiahatékonyság, illetve a terület- és településfejlesztés terén is vitákat váltott ki Brüsszelben több nagy összegű tender, másrészt a kis- és középvállalkozóknak a 40 millió forint támogatás feletti kötelező közbeszerzési eljárás lefolytatása nehézségeket okoz.
Várniuk kell januárig
Lapunk már áprilisban előrevetítette, hogy a fel nem használt uniós forrásokból újabb több tízmilliárd forintos pályázati lehetőség nyílhat az élelmiszer-feldolgozás és a borászat támogatására. Végül 50 milliárdos keretet állapítottak meg, 40-et az élelmiszer-feldolgozóknak, 10-et a borászatoknak, de pályázni csak január 2-től lehet.
A teljes cikket a Világgazdaság csütörtöki számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.