A 2013 óta tartó szabadkereskedelmi tárgyalásokon (ASEAN) húsz fejezetből csak ötöt zártak le, ezért nem valószínű, hogy idén létrejönne a megállapodás, amellyel a világ legnagyobb kereskedelmi övezete alakulna ki:
3,4 milliárd embert, a világ GDP-jének mintegy harminc százalékát foglalná magába. Ez azt bizonyítaná, hogy az Egyesült Államok vezető szerepe nélkül is fenntartható a globalizáció
– mondta Szakáli Máté, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Modern Kelet-Ázsia Kutatócsoport tudományos segédmunkatársa az M1-en.
A szerződés az áruforgalomra, a szolgáltatásokra, a szellemi tulajdonjogra és a beruházásokra vonatkozik. Létrejöttének akadálya ugyanakkor, hogy a szöveg nem tér ki például az állami vállalatok privatizációjára, az átláthatóságra, a korrupció megelőzésére, valamint nem tárgyalnak a munkavállalóknak biztosított jogokról sem – mondta.
A szakértő kitért arra is, Magyarország támogatja a szabadkereskedelmi tárgyalásokat, mert részesedhet a helyi megállapodások profitjaiból. Közölte, a csúcstalálkozó témája a szabadkereskedelmi megállapodás mellett többek között a Koreai-félsziget atommentesítése, az amerikai-kínai kereskedelmi háború, valamint a soros elnökséget betöltő Szingapúr prioritásai lesznek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.