A kormány döntését a kendertermesztők több évtizedes lobbizása előzte meg.
A termelők szerint ugyanis a kendermag élelmiszerré nyilvánítása jelentősen fellendítheti a helyi ipart és munkahelyeket is teremthet.
Damien O'Connor élelmiszerbiztonsági miniszter kedden elmondta: várakozásaik szerint a kenderipar fellendülése a következő 3-5 évben 10-20 millió új-zélandi dolláros (1,8-3,7 milliárd forintos) exportbevételt hozhat.
A kendermag élelmiszerként való árusításához a kábítószerrel való visszaélésről szóló 2006-os törvényt és a 2015-ös élelmiszerszabályozást is módosítani kell – fűzte hozzá a miniszter. Kiemelte továbbá, hogy csak a kendermag besorolása változik, a kender virágát és levelét továbbra sem lehet árusítani a szigetországban.
A kendert jelenleg rostjai miatt a textilipar használja, továbbá kendermagolajat is nyernek belőle.
Az új rendelkezés a hántolt, már nem életképes kendermag és az abból készült élelmiszertermékek engedélyezésére vonatkozik. A miniszter azt is hangsúlyozta, hogy a kender termelése és a magokkal való kereskedelem továbbra is engedélyköteles.
Damien O'Connor leszögezte, hogy a kendermag biztonságos, tápláló ételforrás, és fogyasztásának nincs pszichoaktív hatása.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.