BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Óriási deficitbe taszíthatja Nagy-Britanniát a Brexit

Londoni pénzügyi elemzők számításai szerint 135 milliárd fontos (több mint 49 ezer milliárd forintos) rés keletkezhet Nagy-Britannia folyómérleg-egyenlegének finanszírozásában a brit EU-tagság megszűnésével (Brexit) járó tőkebeáramlási és külkereskedelmi kiesések miatt.

Az egyik legtekintélyesebb londoni gazdasági-pénzügyi elemzőműhely, a Centre for Economics and Business Research (CEBR) vasárnap ismertetett tanulmánya kiemeli, hogy a brit folyómérleg-egyenleg az elmúlt évtized jelentős részében a hazai össztermék (GDP) 5-7 százalékának megfelelő éves deficitekkel zárt. Ezt eddig finanszírozták a brit gazdaságba beáramló külföldi befektetések, és nem lehet kizárni az ilyen mértékű tőkebeáramlást a Brexit után sem, ez azonban reálisan számolva valószínűtlen.

Ráadásul nem is biztos, hogy ez kívánatos lenne, mivel ennek a tőkebeáramlásnak a fenntartásához számos értékes, hazai kézben lévő vagyoneszköz kiárusítására is szükség lehet – áll a CEBR elemzésében.

Fotó: Daniel LEAL-OLIVAS / AFP

A ház szerint ha a brit gazdaság e folyómérleg-finanszírozó befektetési értéket – amely az éves hazai össztermék hozzávetőleg 4 százalékának felel meg – exporttal vagy importhelyettesítéssel próbálná pótolni, ahhoz körülbelül 80 milliárd font kereskedelemélénkítésre lenne szükség.

A CEBR közgazdászai szerint valószínűnek tűnik az is, hogy a brit EU-tagság megszűnésével csökkenésnek indul az EU-piacokra irányuló brit áruexport. A ház szerint egy olyan „erőteljes” forgatókönyv alapján, amelynek megvalósulása esetén Nagy-Britannia jelenleg évi 164 milliárd font értékű uniós áruexportjának hozzávetőleg a harmadát kellene mással helyettesíteni,

ez további 55 milliárd fontos folyómérleg-finanszírozási kiesést jelentene, vagyis a finanszírozási rés így elérné az évi 135 milliárd fontot.

A ház szerint a finanszírozási deficit még nagyobb lenne, ha a Brexit miatt az EU-ba irányuló brit szolgáltatásexport is visszaesne.

Más elemzések szerint a szolgáltatásexport csökkenése – különösen a pénzügyi szolgáltatásoké – még sokkal nagyobb károkat okozna a brit gazdaságnak és a közfinanszírozásnak, mint az uniós áruexport visszaesése.

A Bank of England a brit jegybank – adatai szerint a pénzügyi szolgáltatási szektor a brit hazai össztermék 7 százalékát adja, közvetve vagy közvetlenül egymillió alkalmazottat foglalkoztat, és évente 70 milliárd font (csaknem 26 ezer milliárd forint) adót fizet. Ez a brit költségvetés teljes adóbevételének 11 százaléka.

A pénzügyi szolgáltatási szektor a brit gazdaság legfontosabb exportőre; az ágazat külkereskedelmi többlete évente 60 milliárd font, a brit GDP-érték 3 százaléka.

Népszavazást akarnak a Brexitről a brit cégvezetők

Közös levélben követelnek népszavazást a brit EU-tagság megszűnésének (Brexit) feltételrendszeréről a brit üzleti szektor több tucatnyi nagyvállalatának vezetői a brit kormánytól. A Downing Street azonnal elvetette a kezdeményezést.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.