Stabilan havi bruttó 400–450 ezer forint között mozog a junior programozók bruttó bére. A munkaerő-túlkínálattól azonban nem kell félni, hiszen a szigorúan vett technológiai cégek mellett a teljesen hagyományos vállalatoknál is egyre nagyobb a programozók iránti igény – közölte a Codecool Kft. A Központi Statisztikai Hivatal az informatikai és távközlési szektorban a betöltetlen álláshelyek számát háromezerre teszi, az Informatikai, Távközlési és Elektronikai Vállalkozások Szövetsége (IVSZ) pedig a harmincezret sem tartja elképzelhetetlennek.
„Egyfelől nyilván a mérés módja magyarázza a különbséget, másfelől pedig szemléletbeli eltérésről van szó – állítja Boda József, a Codecool társalapító-ügyvezetője. – A diákjaink felvevőpiacánk számító lengyel és magyar vállalatoknál azt tapasztaljuk, hogy az új álláshelyek meghirdetése mellett folyamatosan nő az igény a dolgozóik átképzésére vagy továbbképzésére is. A digitalizálódó ipar tehát nemcsak új, statisztikailag számontartható álláshelyeket teremt, hanem igazodást vár el a meglévő foglalkoztatottaktól is, immár ennek kiszolgálásába is belekezdtünk.”
Összességében tehát nem valószínű, hogy a meglévő képzési piac képes lenne utolérni az igényeket, vagy bármikor túlkínálat lépne fel a programozói munkakörben.
A cégek most már végleg szakítottak azzal az előítélettel, hogy ezek a munkakörök csak úgynevezett született programozókkal tölthetők fel, és elismerik, hogy olyan versenyképes tudást ad a képzési programunk, amelyre támaszkodhatnak.
Rohamosan nő az informatikusvégzettséget követelő munkák száma, uniós adatok szerint Európában 600-700 ezer szoftverfejlesztő hiányzik, és 2020-ra ez a szám 900 ezerre nő. Major Gábor, az IVSZ főtitkára mindenkinek, aki karrierváltásban gondolkodik, megfontolásra ajánlja az informatikuspályát.
A teljes cikk a Világgazdaság pénteki számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.