Közép-Európában az energiaellátás biztonsága kritikus fontosságú. A magyarországi gázellátás alapvetően egy forrásból táplálkozik: Oroszországból. A Ciprussal most megkötött megállapodással Magyarország megkezdi a felkészülést arra, hogy a ciprusi gáz középtávon szerepet játsszon Délkelet-Európa és Közép-Európa gázellátásában – tette hozzá a miniszter.
A két ország vízügyi együttműködésével kapcsolatban Magyarország elkezdi a tárgyalásokat Ciprussal arról, hogy a fejlett magyar vízügyi technológiák mi módon segíthetnek Ciprus vízellátásának javításában. Cipruson a vízellátás biztosítása súlyos probléma, az éves csapadékmennyiség egyre csökkent, eloszlása pedig egyre egyenlőtlenebbé válik – fűzte hozzá Szijjártó Péter.
Cipruson 2-3 ezer fős magyar kolónia él, és az idén megdőlt a Ciprusra érkező magyar turisták száma, csak október végéig 24 ezren voltak, ami 72 százalékos növekedés a tavalyi adathoz képest.
Ciprus a magyarok legnépszerűbb üdülőhelyei közé tartozik, ezért döntöttünk úgy, hogy konzulátust nyitunk itt Nicosiában, hogy az itt élő és ide látogató magyarok képviseletét el tudjuk látni. Jövő áprilistól Debrecenből is indulnak menetrendszerinti légi járatok Páfoszba, ami tovább bővítheti az ide irányuló idegenforgalmat
– mondta Szijjártó Péter.
Magyarország Ciprusra barátként és szövetségesként tekint. A két ország számos, az európai jövőt illető kérdésben hasonló álláspontot képvisel. Mindkettő az erős nemzetek erős Európáját tartja elérendő célnak. „Nem akarunk olyan Európát, amely arra akarná kényszeríteni a tagországokat, hogy elfelejtsék hagyományaikat, örökségüket vagy identitásukat. Mindkét ország olyan Európát akar, amelyet identitásukra, kultúrájukra, hagyományaira, vallásukra büszke nemzetek alkotnak” – jelentette ki a miniszter.
Ciprus és Magyarország egyaránt fontosnak tartja a terrorizmus elleni nemzetközi küzdelem fokozását, és nemzeti kötelezettségének tekinti határai és ezáltal saját állampolgárai biztonságának megvédését. Éppen ezért, most, amikor az Európai Unió jövőjéről súlyos viták zajlanak, a két ország együttműködve, egymást támogatva fogja képviselni álláspontját ezekben a vitákban – szögezte le a miniszter.
Szijjártó Péter elmondta, hogy ciprusi hivatali partnere, Nikosz Hrisztodulidesz „azon kevés külügyminiszterek közé tartozik – főleg Európában – akik ha mondanak valamit, akkor nem kell azon gondolkodnom, hogy mit értett alatta. Mi magyarok nagyra értékeljük ezt a barátságot és őszinteséget, mert mi is mindig őszinték és egyenesek vagyunk. Ezért a mi megbeszéléseink mindig könnyűek és hatékonyak. Elmondjuk, amit gondolunk, és pontosan tudjuk, hogy a másik is azt gondolja, amit mond” – jelentette ki a magyar miniszter.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.