BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Uniós pénzben fürdik a versenyszféra

Már nemcsak a közberuházások húzzák a 2014–2020-as uniós ciklus forrásfelhasználását, hanem a vállalati fejlesztések is nagy lendületet vettek.

A 2014–2020-as uniós fejlesztési időszakban a vállalkozások első számú támogatási csatornájának számító Gazdaságfejlesztési és innovációs operatív program (Ginop) kapott főszerepet az év végére: a közbeszerzési törvény a kkv-szektor számára kedvezően változott, sorra hirdetik az egyes felhívások nyerteseit. Több ezer kisebb cégnek is nagy segítség lehet a projektek megvalósítása során, hogy az áru és a szolgáltatás beszerzésének közbeszerzési értékhatára 40-ről 68 millió forintra változott, így sokan mentesülhetnek az akár nyolc-tíz hónapig elhúzódó eljárás alól.

A Ginopban eddig 2372 milliárd forintot ítéltek oda a győztes pályázóknak, ebből 1275 milliárdot ténylegesen ki is fizettek. Ez a teljes kötelezettségvállalás 26, az összes folyósítás 23 százalékának felel meg.

Fotó: Shutterstock

Korábban hónapokig pangott a pályázati piac, az utóbbi napokban viszont egyszerre több területen is kinyílt a pénzcsap, így például a hitellel kombinált kapacitásbővítés (Ginop–1.2.3), az infokommunikációs fejlesztés (Ginop–3.2.2), az épületenergetikai korszerűsítés (Ginop–4.1.1, Ginop–4.1.2) és a turisztikai termék- és szolgáltatásfejlesztés (Ginop–7.1.9) felhívásán érdekelteknek is érdemes volt a fejlesztéspolitikai adatbázist böngészniük. Mindemellett a kkv-k versenyképességét innovációval növelő (Ginop–2.1.8) és a beszállítópályázaton (Ginop–1.3.3) is nyerteseket hirdetnek, előbbinél 36,7 milliárd forint a keret, és projektenként 5–30 millió forint a tét, utóbbinál pedig 16,4 milliárd forintot oszthatnak szét, egy-egy nyertes legalább 40 millió, legfeljebb 1 milliárd forintból fejleszthet (konzorcium esetében 300 millió és 2 milliárd közötti az összeg).

Ez utóbbi felhívás az újraiparosítás stratégiájával, azaz a feldolgozóipar támogatásával áll összhangban.

Előremutató az is, hogy pályázói körökben már látható, melyek lesznek a jövő év eleji sarokkövek. A fel nem használt uniós forrásokra, újabb több tízmilliárd forintra nyílik pályázati lehetőség január 2-án a Vidékfejlesztési programban az élelmiszer-feldolgozás és a borászat támogatására. Összesen 50 milliárdos keretet állapítottak meg, 40-et az élelmiszer-feldolgozóknak, 10-et a borászatoknak tartanak fenn. Emellett januárra ígérik a 18,6 milliárdos kerettel korábban már kiírt gazellapályázat kibővített változatát (Ginop–1.2.7), az eredetileg 109 milliárd forintra tervezett, vállalatok kutatás-fejlesztési és innovációs tevékenységét ösztönző kiírásra pedig februárig lehet pályázni.

A teljes cikket a Világgazdaság csütörtöki számában olvashatja

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.