Az Európai Unió statisztikai hivatalának (Eurostat) csütörtökön kiadott az előzetessel megegyező végleges adatai szerint decemberben éves összehasonlításban 1,6 százalékkal nőttek a fogyasztói árak a 19 uniós országot tömörítő eurózónában, ami április óta a legkisebb mértékű emelkedés volt. Novemberben még 1,9 százalékos, októberben pedig 2,2 százalékos inflációt mértek.
Az energiaárakat nem számolva 1,1 százalékkal emelkedtek éves szinten a fogyasztói árak, a gyakran változékony energia-, élelmiszer-, alkohol- és dohányárakat nem tartalmazó maginfláció pedig 1,0 százalékos volt.
Az Európai Központi Bank elsődleges célja az árstabilitás fenntartása, ennek jegyében arra törekszik, hogy az infláció középtávon 2 százalék alatt, ám ahhoz közeli értéken maradjon. Az azonban, hogy az inflációs ütem mérséklődik, miközben a gazdasági növekedés is lassul az euróövezetben, felerősítheti azokat a befektetői várakozásokat, hogy az euróövezeti jegybank mégsem lesz képes kamatemelést végrehajtani az idén.
A 28 tagú unióban az euróövezetnél valamivel gyorsabban, 1,7 százalékkal nőttek a fogyasztói árak decemberben az egy évvel korábbihoz képest, de lassult az ütem a novemberi 2,0 százalékról és az októberi 2,2 százalékról.
Havi összevetésben az euróövezetben és az unió egészében is stagnáltak a fogyasztói árak.
Tavaly decemberben a legalacsonyabb éves rátát Görögországban és Cipruson mérték, mindkét országban 0,6 százalékkal nőttek a fogyasztói árak.
A legnagyobbat Észtországban (3,3 százalék), Romániában (3,0 százalék) és Magyarországon (2,8 százalék).
2018. decemberben a fogyasztói árak átlagosan 2,7 százalékkal magasabbak voltak az egy évvel korábbinál. Az elmúlt egy évben a szeszes italok, dohányáruk és az élelmiszerek ára nőtt jelentős mértékben. Összességében 2018-ban a fogyasztói árak átlagosan 2,8 százalékkal emelkedtek az előző évhez képest a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) kedden közzétett adatai szerint.
Az üzemanyagárak csökkenése jelentősen mérsékelte az átlagos fogyasztói árakat decemberben – mondta szerdán Várhegyi Judit, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) főosztályvezetője az M1-en. Októberben még 3,8 százalékos, novemberben pedig 3,1 százalékos volt a pénzromlás mértéke, azaz tovább lassult az infláció.
Ez döntően annak köszönhető, hogy decemberben novemberhez képest 6,9 százalékkal csökkentek az üzemanyagárak,
amivel a 12-havi üzemanyagár-emelkedés üteme a novemberi 7,2 százalékosról 1,0 százalékosra lassult.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.