Nagymértékben lassult tavaly a német gazdaság bővülése: a GDP-növekedés csak 1,5 százalék volt a 2017-es 2,2 százalék után. A bővülést az utolsó negyedév húzta le, ekkor csak 1,1 százalék volt az éves alapú GDP-többlet. Németország gazdasági teljesítményét a külső környezet lassulása, a kereskedelmi háborús feszültségek, az új gépjárműipari szabványok bevezetése és a politikai bizonytalanságok vetették vissza. A gazdasági minisztérium közölte még, hogy olyan egyszeri tényezők, mint az év eleji rossz időjárás, az év közbeni súlyos influenzajárvány és egyes sztrájkok is gyengítették a teljesítményt. Hozzátették azonban: az idei első negyedévben javuló trendet, erősebb számokat láthatunk majd. A Destatis csak februárban teszi közzé az utolsó negyedév részletes adatait, de Németország a harmadik negyedéves GDP-zsugorodás után vélhetően elkerülte a technikai recessziót. A tavalyi volt az elmúlt öt év leggyengébb növekedési üteme, de egybeesett az elemzői várakozásokkal. Az euró 0,3 százalékot gyengült az adatsorok láttán, a német államkötvények azonban raliztak, a hozam a rövid oldalon 1, a hosszú oldalon 4 bázispontot ereszkedett, mielőtt korrigálni kezdett volna.
Pálffy Gergely, a Raiffeisen Bank makroelemzője optimistán értékeli az adatokat: jó, hogy Németország elkerülte a recessziót, teljesítménye valószínűleg növekedett az utolsó negyedévben is, tehát az érdemi visszaesést okozó egyszeri tényezők valóban csak átmenetiek voltak. Pálffy szerint a lassulást már beárazta a piac, az idei növekedés pedig még alacsonyabb lehet a külső környezet gyengülése és az emiatt elmaradó vállalati beruházások következtében. „Olyan fokú a bizonytalanság a világgazdasági lassulás és a Brexit miatt, hogy a cégeknek egyszerűen nincs mire beruházniuk, az export is visszaesik a lanyhuló külső kereslet következtében. A belső kereslet lehetne a növekedés motorja, ez azonban csak visszafogottan jó adatokat produkál.” A piaci konszenzus egyelőre az idei 1,8-1,9 százalékos GDP-növekedés, de Pálffy szerint ez a várakozás már rövid távon csökkenni fog.
A GDP-adatokkal egy időben tették közzé, hogy a német költségvetés tavaly 1,7 százalékos pluszban, azaz mintegy 69 milliárd eurós többlettel történelmi rekordot állított fel. A tavalyi volt zsinórban az ötödik év, amikor pluszos volt a német büdzsé. Németországot többször kritizálták amiatt az elmúlt években, hogy többletes költségvetése ellenére nem forgatja vissza a pénzt a gazdaságba, és nem ösztönzi azt. Pálffy Gergely úgy vélte: nincs semmilyen indok arra, hogy ekkora költségvetési többlettel dolgozzanak, szerinte egyszerűen a németek vérében van a megtakarítási hajlam.
Több elemző is megjegyezte, hogy a német államkötvényhozamok csökkenése miatt tovább tágulhat a transzatlanti szpred, azaz a tízéves amerikai és német kötvény közötti hozamkülönbözet, ez pedig a befektetők elfordulása miatt tovább gyengítheti az eurót. Pálffy szerint azonban már egy ideje nem látni érdemi korrelációt a hozamkülönbözet és az euró jegyzése között, sőt a mostani helyzet is azt mutatja: a lassulástól való félelem miatt a piac szívesen fordul a német papírok felé. „Elképzelhető, hogy a GDP-adatok utáni eurógyengülést csak egy, a Brexit-szavazással kapcsolatos pletyka okozta, mivel szerintem a befektetőknek nincs okuk szabadulni az eurótól.”
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.