Sem export-, sem importoldalon nem számítunk arra, hogy Japán a legfontosabb partnereink közé kerüljön, bár a kereskedelmi korlátok lebontása értelemszerűen eredményezhet növekedést mindkét irányba – reagált a Világgazdaság kérdésére Regős Gábor, a Századvég makrogazdasági csoportjának vezetője annak kapcsán, hogy február 1-jén életbe lépett az Európai Unió és Japán gazdasági és kereskedelmi megállapodása. A szakember emlékeztetett rá, hogy Magyarország és Japán termék-külkereskedelmi egyenlege negatív, a hiány 2017-ben mintegy 193 milliárd forintot tett ki. A távol-keleti ország import szempontjából a tizennyolcadik, export szempontjából pedig a huszonhatodik legfontosabb külkereskedelmi partnerünk. Regős Gábor hozzátette: a szolgáltatások külkereskedelme többletes, azonban a teljes forgalomnak csupán kis részét adja.
Magyarország Japánba irányuló kiviteléből a legnagyobb szeletet a járműipar és az elektromos gépek gyártása hasította ki 2018 első tizenegy hónapjában, így elsősorban ez a két ágazat profitálhat a bürokratikus akadályok lebontásából
– fejtette ki az elemző. Az üzleti kapcsolatokkal már rendelkező cégek és ágazatok járhatnak jól a megállapodással. Regős Gábor elmondta: a járművek vámja eddig 8,8 százalék volt a két ország között, az árak ennél valamivel kisebb mértékben csökkenhetnek, és mindkét irányban nőhet az autók iránti kereslet.
Mint minden hasonló kereskedelmi megállapodásnál, most sem csak az exportőrök, hanem a fogyasztók is jól járnak, így a magyar kereskedelem és a vásárlók is tudnak belőle profitálni, még ha ezek a hatások nem is mutathatók ki közvetlenül – mondta lapunknak Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség elnöke. Japán számára az autóipar mellett a szórakoztatóelektronikai behozatal miatt kedvező a megállapodás – bár ezek a termékek nem minden esetben érkeznek közvetlenül Japánból, sokkal gyakrabban egy másik uniós ország kereskedő vagy éppen gyártó cégén keresztül. Ezért nem lehet számszerűsíteni, hogy a magyar boltok polcain levő termékek mekkora része származik a távol-keleti országból, ám egy ilyen kereskedelmi megállapodás kedvező hatása kétségbevonhatatlan – tette hozzá a főtitkár.
A megállapodás mezőgazdaságra és élelmiszertermékekre vonatkozó része szerint Japán eltörli a vámokat az EU-ból importált számos sajtfélénél és bornál. Lehetővé válik az uniós marhahúsexport növelése és a feldolgozott és friss sertéshús vámmentes exportja. Ezenfelül megkapja az oltalmat több mint 200, Európában előállított és uniós földrajzi jelzéssel ellátott minőségi termék, köztük a szegedi téliszalámi is.
A Világgazdaságnak nyilatkozó szakértők azonban nem várják a magyar élelmiszerek Japánba történő exportjának nagyobb növekedését közvetlenül a megállapodásnak köszönhetően, mivel e kivitelünk egyébként sem túl számottevő.
A teljes cikk a Világgazdaság szerdai számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.