A Világgazdaság elemzői konszenzusa szerint tavaly 4,7 százalékkal nőhetett a magyar gazdaság, a negyedik negyedévben 4,5 százalékkal emelkedhetett a GDP az előző év azonos időszakához képest – a Központi Statisztikai Hivatal csütörtökön közli az első becslését. Az elemzői várakozások megegyeznek a Magyar Nemzeti Bank (MNB) előrejelzésével, és enyhén, 0,1 százalékponttal magasabbak, mint a Pénzügyminisztérium prognózisa. Konszenzusunk szerint az idén 3,6 százalékkal emelkedhet a gazdaság teljesítménye 2018-hoz képest.
A negyedik negyedév növekedését elsősorban a bázishatás húzza le, a gazdaság legtöbb szektora kissé gyengébben teljesített, mint a harmadik negyedévben, az építőipar lendülete viszont megmaradt – mondta a Világgazdaság kérdésére Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője.
Halász Ágnes, az UniCredit Bank vezető elemzője ezt azzal egészítette ki, hogy a belföldi felhasználás erős bővülése miatt a külkereskedelem kifejezetten fékező hatással lehetett a GDP-növekedésre, amit a szárnyaló turizmus kompenzálhatott. Kuti Ákos, az MKB Bank vezető elemzője hozzáfűzte: a szolgáltatások húzhatták leginkább felfelé a magyar gazdaságot 2018 utolsó három hónapjában. Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője szerint a magyar gazdaság 2018 harmadik negyedévében érhette el a csúcspontját, és a fő kérdés az, hogy az ipar utolsó háromhavi teljesítménye mennyire látszik meg a szektor hozzáadott értékében.
A belső kereslet idén is erős maradhat, a nettó export viszont 2020-ig inkább visszahúzza a gazdaság teljesítményét – mondta Nyeste Orsolya, az Erste Bank makrogazdasági elemzője. Németh Dávid arra számít, hogy a tavalyi alapfolyamatok idén is kitartanak, a beruházás és a belső fogyasztás lehet a gazdaság motorja, azonban ezek a szektorok valamivel kisebb mértékben bővülhetnek, az exportegyenleg viszont tovább romolhat. Kuti Ákos szerint idén az uniós források elköltése felfuthat, ami a beruházásokat támogathatja, azonban a nagyvállalati fejlesztések mérséklődhetnek. A kkv-hitelezés felfutása ellensúlyozhatja a nagy cégek beruházásainak csökkenését, azonban összességében a fejlesztések bővülésének dinamikája mérséklődhet. Az MKB Bank vezető elemzője hozzátette: az üzleti ciklus érett szakaszába lépett, a munkaerő-állomány elfogyott, és a gépi kapacitások kihasználtsága sem fokozható már érdemben, így a következő években a termelékenység lehet a gazdasági növekedés motorja.
A teljes cikk a Világgazdaság keddi számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.