Az Európai Központi Bankra (EKB) figyelnek a héten a befektetők: a jegybank csütörtökön tartja kamatdöntő ülését. Ugyan szinte kizárt, hogy a kormányzótanács változtat a monetáris kondíciókon, de így is bőven tartogathat érdekességeket az ülés. A piac egyrészt arra kíváncsi, hogy változik-e a bank iránymutatása az első kamatemeléssel kapcsolatban, valamint ad-e további információt a bankszektornak nyújtandó, hosszú lejáratú, célzott finanszírozási program (TLTRO) új szakaszának elindításáról.
Az EKB több döntéshozója, köztük Peter Praet vezető közgazdász is többször hangsúlyozta, hogy meg kell változtatni a jegyzőkönyvben az első kamatemelés időpontjára vonatkozó részt. A mostani terv szerint a nullaszázalékos alapkamat legalább az idei nyár végéig változatlan marad, tehát legkorábban ősszel jöhet az emelés. Több elemző azonban arra számít, hogy a jegybank csütörtökön arra tesz majd utalást, hogy csak jövőre lát esélyt a kamatemelésre. Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője lapunknak úgy fogalmazott: nem csodálkozna, ha az euróövezeti konjunktúra-időszak végén a bank a jövő évre halasztaná a szigorítást.
„Sok múlik azon, hogy ki váltja majd Mario Draghit az elnöki székben, elképzelhető, hogy az olasz elnök inkább az utódjára hagyná a szigorítást.” A szakértő emlékeztetett: 2011-ben elhamarkodottan emelt kamatot a jegybank, ami kirobbantotta az adósságválságot, és a jelenlegi helyzet hasonló lehet.
A gazdasági lassulás és a sérülékeny bankrendszer egy kamatemeléssel együtt garancia a válságra.
Pedig a bankok egyik fő finanszírozási problémáját is megoldaná a szigorítás. Az euróövezeti betéti kamat majdnem három éve mínusz 40 bázispont, ami súlyosan sérti a bankok profitabilitását. A TLTRO egyik célja, hogy a negatív kamatot ellensúlyozza. Ráadásul a program második szakaszában kiszórt hitelek visszafizetése jövő júniusban válik esedékessé, több tagállam bankrendszerében, különösen az olasz pénzintézeteknél pedig a törlesztéskor akut forráshiány léphet fel.
Mindezek ellenére valószínűtlen, hogy csütörtökön az EKB részleteket közöl a program folytatásáról. A Reuters és a Bloomberg felmérése szerint a kereskedők 90 százaléka úgy véli: nem kerül szóba a TLTRO. Virovácz szerint ugyanakkor reális esély van arra, hogy újraindítják a programot, miután nemcsak az olasz hitelintézeteknek van szükségük segítségre.
Az egész euróövezetre kiterjedő pénzügyi válságot indukálhat az olasz bankrendszer likviditáshiánya, de a német bankoknál is bőven akad probléma, elég, ha a Deutsche Bankra vagy a Commerzbankra gondolunk.
Az eszközvásárlási program befejezése mellett leginkább Németország kardoskodott, mondván, hogy a folyamat eszközárbuborékokat hoz létre a piacon.
A teljes cikk a Világgazdaság hétfői számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.