Februárban a fogyasztói árak átlagosan 3,1 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbiaknál – jelentette a KSH pénteken. A maginfláció 3,5 százalékra emelkedett februárban a januári 3,2 százalékról.
Januárhoz képest a fogyasztói árak átlagosan 0,6 százalékkal nőttek. Az élelmiszerek ára 1,5 százalékkal emelkedett, ezen belül az idényáras élelmiszereké 6,0, a száraztésztáé 3,1, a cukoré 2,2 százalékkal.
A szeszes italok, dohányáruk 0,5 százalékkal többe kerültek, ezen belül a sör 1,4 százalékkal drágult.
A szolgáltatások ára 0,3 százalékkal nőtt, ezen belül a postai szolgáltatásokért 2,4 százalékkal kellett többet fizetni. A háztartási energia ára 0,1 százalékkal nőtt, ezen belül a tűzifáé 1,4 százalékkal. A szezon végi kiárusítások eredményeként a ruházkodási cikkek 1,1 százalékkal kevesebbe kerültek. A járműüzemanyagokért 0,9 százalékkal többet kellett fizetni.
A tavaly februári adatokhoz képest az élelmiszerek ára 5,2 százalékkal nőtt, ezen belül az idényáras élelmiszereké (burgonya, friss zöldség, gyümölcs) 23,3, a liszté 10,1, a péksüteményeké 9,7, a házon kívüli étkezésé 6,8, a kenyéré 6,7 százalékkal magasabb, a tojásé 17,4, a tejé 8,4, a cukoré 6,5 százalékkal alacsonyabb lett.
A szeszes italok, dohányáruk ára átlagosan 7,0, ezen belül a dohányáruké 9,6 százalékkal emelkedett.
A szolgáltatásokért 2,7, ezen belül a lakásjavítási és karbantartási szolgáltatásokért 12,1, a postai szolgáltatásokért 5,4százalékkal kellett többet fizetni. A háztartási energia 1,2 százalékkal drágult, ezen belül a palackos gáz 12,4, a tűzifa 8,1 százalékkal. A járműüzemanyagokért 1,6 százalékkal kevesebbet kellett fizetni.
Az év első két hónapjának összesített adati az előző évhez képest átlagosan 2,9 százalékkal nőttek.
A Világgazdaság elemzői konszenzusánál 0,2 százalékponttal lett magasabb, mintegy 3,1 százalék a februári fogyasztói árindex, így a 3 százalékos inflációs célt is meghaladta. Az adat megegyezik a Magyar Nemzeti Bank (MNB) várakozásaival. A maginfláció 3,5 százalék volt, a januári, 0,4 százalékpontos ugrás után ismét jelentős mértékben, 0,3 százalékponttal emelkedett a mutató.
Az alapfolyamatokat megfogó indikátor gyors növekedése egyértelműen erősödő árnyomást jelez.
Az infláció 0,4 százalékpontos gyorsulásából a legnagyobb részt – nagyjából az emelkedés háromnegyedét – az élelmiszerek drágulása magyarázza – értékelte a KSH adatait Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője. Elsősorban a zöldségek, gyümölcsök szezonális drágulása jelentett árfelhajtó tényezőt, de számos feldolgozott élelmiszer is jelentősen drágult. Emellett a chipsadó emelésének hatása is jól látható az érintett termékkörökben.
Szintén az árak emelkedésének irányába hatott az üzemanyagárak alakulása, ami önmagában 0,1 százalékponttal gyorsította az inflációt
– hangsúlyozta Virovácz Péter. A dohánytermékek közel 10 százalékos drágulásában a jövedéki adó emelése játssza a főszerepet. A szolgáltatások inflációja azonban nem gyorsult, sőt a 2,7 százalékos mutató minimális csökkenést jelent a januári adathoz képest. Az ING Bank vezető elemzője hozzáfűzte: az összes főbb mutató az inflációs cél felett tartózkodik, vagyis a Magyar Nemzeti Bank, amennyiben hitelesen kívánja képviselni az inflációs célkövetés rendszerét, 2011 után ismét a szigorítás útjára kell, hogy lépjen, az első intézkedések márciusban a deviza kamatcsere ügyletek állományának csökkentése és az egynapos betéti kamatláb emelése lehet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.