BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Új lendületet vett a német gazdaság

Hat hónapja először és a várakozásokat meghaladó mértékben javult az ifo gazdaságkutató intézet németországi üzleti hangulatindexe márciusban, ami azt jelezheti, hogy Európa legnagyobb gazdasága erőre kap a következő hónapokban, miután a tavalyi év második felében majdnem technikai recesszióba került. 

A müncheni székhelyű ifo gazdaságkutató intézet hétfőn közölte, hogy

Németországban 99,6 pontra kúszott fel az üzleti hangulatindex értéke márciusban , míg elemzők 98,5 pontot vártak.

A februárra megadott értéket a felülvizsgálat során 0,2 ponttal 98,7 pontra húzta fel az ifo.

Utoljára tavaly augusztusban emelkedett a mutató értéke, a júliusi 101,7 pontról 103,8 pontra, azóta minden hónapban csökkenést mértek.

A hangulatindex elemei közül a gazdasági szereplők aktuális üzleti környezetről alkotott véleményét számszerűsítő mutató a februári 103,6 pontról 103,8 pontra, a hat hónapra előretekintő várakozások mutatója pedig 93,8 pontról 95,6 pontra nőtt. Elemzők rosszabb értékekre, 102,9 pontra, illetve 94,0 pontra számítottak.

A vártnál jobb számok közzététele után kissé erősödött az euró a dollárhoz képest, a keresztárfolyam a korábbi 1,1300 körüli szintről 1,1321-re emelkedett.

Az adatokat kommentálva Clemens Fuest, az ifo vezetője rámutatott, hogy a német gazdaság rugalmasságot mutat.

Az ifo-felmérés eredményei nagy meglepetést jelentenek, különösen a múlt heti beszerzésimenedzser-indexek (BMI) után

– vélte Andreas Rees, az UniCredit bank közgazdásza.

Fotó: AFP

A londoni IHS Markit gazdaságkutató intézet pénteken közzétett előzetes adatai arról tanúskodtak, hogy a német gazdaság teljesítménye márciusban hat éve a leggyengébb szintre esett.

  • A feldolgozóipar beszerzésimenedzser-indexe 44,7 pontra, 2012 augusztusa óta a legalacsonyabb szintre,
  • míg a feldolgozóipari és szolgáltatóipari adatokból képzett összetett BMI 51,5 pontra, 2013 júniusa óta a legalacsonyabb szintre csökkent.
  • A német gazdaságból egy sor gyenge adat és előrejelzés érkezett az utóbbi hónapokban, a teljesítményt olyan egyszeri tényezők rontották, mint például az új autók üzemanyag-fogyasztási és károsanyag-kibocsátási értékeinek megállapítására szolgáló új, szigorúbb nemzetközi szabvány (WLTP) bevezetésével kapcsolatos gondok. Kedvezőtlenül hatottak a Nagy-Britannia európai uniós tagságának megszűnésével (Brexit) kapcsolatos aggodalmak és a globális kereskedelmi viták is. Mindazonáltal a német gazdaság helyzete továbbra is általában véve stabilnak tekinthető.

    Németország bruttó hazai terméke (GDP) 1,4 százalékkal nőtt 2018-ban, ami az utóbbi öt év legszerényebb üteme volt.

    A kormány januárban 1,8 százalékról 1 százalékra rontotta az idei évre vonatkozó növekedési előrejelzését, sőt, a Handelsblatt című üzleti lap értesülése szerint már csak 0,8 százalékos GDP-növekedéssel számol, egyelőre nem hivatalosan. Az ifo másfél hete rontotta idei növekedési előrejelzését 1,1 százalékról 0,6 százalékra.

    Címoldalról ajánljuk

    Tovább a címoldalra

    Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.