BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Van élet az uniós támogatások után is

Miután feltörték a vállalkozások az uniós források perselyét, a következő hónapokban több tízmilliárd forintos állami kiírások tarthatják mozgásban a pályázati piacot.

Ágazattól és cégmérettől függetlenül egyre kevesebb magyar vállalkozás számít már arra, hogy a következő hónapokban újabb uniós forrásokból fejleszthessen a 2014–2020-as ciklusban, hiszen

lényegében az összes támogatást szétosztotta az irányító hatóság.

Ezt támasztja alá az is, hogy a versenyszféra fő pénzcsapjának számító Gazdaságfejlesztési és innovációs operatív program (Ginop) teljes keretének, 2554 milliárd forintnak a 99 százaléka már gazdára talált. A Ginop nyolc prioritása közül három volt igazán népszerű, ezek a kkv-k versenyképességének támogatása (1), a kutatás-fejlesztés (2) és a képzés (6).

Mivel a 2021–2027-es uniós időszak még odébb van, egyelőre a hazai forrású kiírások tartják mozgásban a pályázati piacot. Ezek közül kiemelt lehetőség az építőipari technológia korszerűsítését célzó kormányprogram, amely a tavalyi kétszer nyolcmilliárd forint után az idén és jövőre is újabb hat-hatmilliárd forintot szán erre a célra. Szakértők szerint meglepetés, hogy az április 17-én megnyílt – és elvileg akár május 10-ig nyitva álló – harmadik kör hatmilliárd forintját nem kapkodták el napokon belül az építőipari vállalkozások.

Legalább 25, legfeljebb 400 millió forint támogatás érhető el, de a 10–249 fős foglalkoztatás követelménye mellett a pályázat sikere azon is múlhat, hogy a teljes munkaidőben alkalmazottak havi átlagkeresete tavaly meghaladta-e a bruttó 254 ezer forintot. A nyertesek várható számát tekintve jó kiindulópont, hogy tavaly a 16 milliárd forintra 322-en jelentkeztek, de csak 170-en jutottak forráshoz.

Leginkább a kutatás-fejlesztés és innováció (KFI) terén bízott még a piac további uniós forrásokban, ám az április 15-i értékelési határnap után újból már nem hosszabbították meg a vállalatok KFI-tevékenységét kombinált hiteltermékkel támogatni hivatott kiírást sem (Ginop-2.1.2). Itt 109 milliárd forint állt rendelkezésre: 59 milliárd forint vissza nem térítendő támogatás és 50 milliárd hitel. Projektenként a 25–500 millió forint „ingyenpénz” mellé 12,5–250 milliós kedvező kamatozású kölcsön párosult. Mivel ez volt az utolsó számottevő innovációs lehetőség, a piac itt is az állami, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) által koordinált lehetőségek felé fordul.

A teljes cikket a Világgazdaság pénteki számában olvashatja

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.