BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Egyre kevesebb a takarítócég

Óvatos optimizmussal tekinthetünk a Magyarországon takarítással foglalkozó vállalkozások adataira, de jól kirajzolódnak a szektor gondjai is – nyilatkozza Hantos Zoltán az OPTEN céginformációs szolgáltató projektmenedzsere.

A működő cégek számának zsugorodása 2014 óta megállíthatatlannak tűnik. A tavalyi évben 542 darabbal kevesebb ilyen profilú vállalkozás működött az országban mint 2014-ben. Ugyanakkor a 2015-2016-os évek viszonyában megfigyelhető jelentős árbevétel csökkenést 2017-ben egy jelentős árbevétel növekedés követte. 2017-ben a szektor összárbevétele már meghaladta a 184 milliárd forintot.

Még érdekesebb, hogy

a krónikus munkaerőhiányról többször beszámoló takarítócégek 2018-ban majd 2815 fővel tudták alkalmazotti létszámukat növelni, ezzel elérve, hogy több mint 45 ezer fő dolgozzon a szakmában.

Az kérdéses, hogy ezt a növekedést a cégek nyereségességének növekedése, a munkaerőpiaci folyamatok változása, vagy a fekete foglalkoztatás visszaszorulása eredményezte-e.

Fotó: Opten

Az alacsony profitabilitás és az éles árverseny miatt ugyanakkor továbbra is magas a cégfluktuációs index (CFI), ami 2018-ban már 16 százalék fölött járt. Ez azt mutatja, hogy a működő vállalkozások számához mérten a megszűnő, vagy profilt váltó vállalkozások aránya az országos átlaghoz képest magasabb, és egy kis megtorpanást nem számítva évről-évre emelkedik.

Szintén kedvezőtlen tendenciát mutat a végrehajtás alá kerülő cégek arányának vizsgálata, ami szintén emelkedett az elmúlt években jól jelezve, hogy sok piaci szereplő fizetési nehézségekkel küzd.

A Magyar Tisztítás-technológiai Szövetség (MATISZ) elnöke, ahogy minden évben, idén januárban is szakmai ajánlásában tett javaslatot a 2019-es nettó takarítási óradíjakra.

Fotó: Pixabay

Ez alapján a kormányzat által bevezetett minimálbér- és garantált bérminimum emelés hatásaira tekintettél a MATISZ 2500 Ft/óra nettó takarítási díjat javasol alkalmazni. Ezen javasolt díj az alábbi költségnemeket tartalmazza:

  • a bér- és bérjellegű költségek – a takarítóiparra jellemző BETANÍTOTT takarító alkalmazottként, heti 5 munkanapon, állandó 1 műszakban történő foglalkoztatásával felmerülő költségek,
  • alapbér összege egyenlő a 2019. évi garantált bérminimum összegével,
  • éjszakai- és munkaszüneti napokra fizetendő pótlékok nélkül,
  • a január 1-től érvényes munkáltatói járulékok és járulékkedvezmény a szakképzetlen munkaerő alkalmazása miatt,
  • a január 1-től érvényes rehabilitációs hozzájárulás,
  • szakmai és piaci információkon alapuló tisztító- és kezelőszer, gép- és eszközamortizáció, illetve karbantartási költség, amely jelen táblázatban átlagos terheltségű irodaterületre vonatkozik, és amely költség speciális elvárások, pl. egészségügyi-, kereskedelmi- vagy ipari területen jelentősen emelkedhet.
  • Ha a szektor szereplői sikeresen tudják elfogadtatni a megrendelőikkel a megemelkedett szolgáltatásai díjakat és az elsősorban a közbeszerzési piacon kialakult árverseny mérséklődik, van esély, hogy a megkezdődött pozitív tendenciák tovább folytatódjanak. A magasabb szolgáltatási díjak elfogadtatása pedig lehetőséget teremthet a bérek emelésére, amely csillapítani tudja a jelenlegi munkaerőhiányból adódó gondokat – összegezte elemzését a céginformációs szolgáltató projektmenedzsere.

    Címoldalról ajánljuk

    Tovább a címoldalra

    Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.