Mivel a 320–325-ös sávból romlott a forint euróhoz képest mért árfolyama, az alapvető inflációs folyamatokra csak enyhe hatása van az augusztus közepe óta tapasztalt gyengülésnek – mondta a Világgazdaság kérdésére Török Zoltán, a Raiffeisen Bank vezető elemzője. A Magyar Nemzeti Banknak (MNB) nincs árfolyamcélja – ha lenne, az spekulációs támadásoknak adhatna alapot –, így csak áttételes inflációs hatással kell számolni. A fogyasztói árindex alakulását sok tényező határozza meg, ebből csak egy a forint árfolyama. Ám kiemelten lényeges az üzemanyagok ára, amely a forint gyengülésének ellenére mérséklődhet, mivel várhatóan leköveti az olajár világpiaci alakulását.
A Raiffeisen szakértője hozzáfűzte: a várakozások szerint az év hátralévő részében a forint erősödhet a mostani szintjéhez képest. Regős Gábor, a Századvég makrogazdasági csoportjának vezetője arra hívta fel a figyelmet, hogy az inflációs hatás mértéke attól függ, meddig romlik a forint, és mennyire lesz tartós a gyengébb árfolyam. Az üzemanyagok árán szinte azonnal meglátszik a korábbinál gyengébb forint, más termékek azonban csak csúszással drágulhatnak. A Századvég elemzője szerint 1 százalékpontnál kisebb mértékben emelheti a fogyasztói árindexet a megszokottnál gyengébb forint, azonban a várakozásokba beépülve hosszabb távon is éreztetheti a hatását.
A teljes cikket a keddi Világgazdaságban olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.