A brit statisztikai hivatal (ONS) csütörtöki jelentése szerint augusztusban a GDP 0,1 százalékkal volt alacsonyabb, mint egy hónappal korábban. Ez még nem jelenti azt, hogy a brit gazdaság recesszióban van. A konszenzusos meghatározás alapján akkor kerül egy gazdaság recesszióba, ha két egymást követő negyedévben csökken a GDP.
Az ONS csütörtöki adatai szerint negyedéves összevetésben a brit gazdaság továbbra is növekszik: az augusztussal zárult mozgó három hónapos időszakban a növekedési ütem 0,3 százalékra gyorsult a júliusban véget ért három hónap 0,1 százalékos növekedése után. Az idei második negyedévben a brit hazai össztermék 0,2 százalékkal visszaesett az első negyedévhez viszonyítva, és ha a szeptemberrel zárult harmadik negyedévben is negatív volt a GDP-növekedés, az már azt jelentené, hogy a brit gazdaság technikai recesszióba került.
Ennek kockázatát azonban valószínűleg csökkenti, hogy a statisztikai hivatal a júliusban mért havi összevetésű növekedés ütemét felfelé korrigálta, 0,1 százalékponttal 0,4 százalékra. Andrew Wishart, az egyik legnagyobb londoni pénzügyi-gazdasági elemzőház, a Capital Economics brit gazdasági kérdésekkel foglalkozó közgazdásza a csütörtökön ismertetett új növekedési adatokat kommentálva közölte: mindezek alapján „hatalmas mértékű” havi összevetésű szeptemberi GDP-visszaesés lenne szükséges ahhoz, hogy a második negyedév egészében is negatív legyen a növekedés.
Wishart szerint mindez arra vall, hogy a legutóbbi ágazati aktivitási felmérések túlzottan borúlátó képet festettek a gazdaság egészének teljesítményéről. A Capital Economics elemzője arra utalt, hogy az IHS Markit pénzügyi-gazdasági adatszolgáltató csoport és a brit gazdasági ágazatok beszerzési aktivitását mérő intézet (Chartered Institute of Procurement & Supply, CIPS) közös felmérése szerint a brit feldolgozószektor, az építőipari és a szolgáltatások együtt számolt beszerzésimenedzser-indexe (BMI) a harmadik negyedév átlagában 49,6 volt.
Az 50 alatti BMI-indexek a vizsgált szektorok aktivitásának gyengülését jelzik, vagyis a negyedéves átlagban számolt összágazati BMI-mérőszám elvileg azt is jelentheti, hogy a brit hazai össztermék a harmadik negyedévben is csökkent.
A Capital Economics vezető londoni elemzője szerint azonban a recessziós félelmeket eloszlatja az a tény, hogy a brit gazdaság májusban, júniusban és júliusban folyamatosan szilárd növekedési pályán volt.
Más nagy londoni házak viszont hosszabb távon recessziót valószínűsítenek arra az esetre, ha a brit EU-tagság megállapodás nélkül, rendezetlen módon szűnik meg.
A Fitch Ratings Londonban bemutatott legfrissebb tanulmányában a Brexit-folyamatot övező bizonytalanságok miatt 1,4 százalékról 1,1 százalékra rontotta a brit gazdaság idei növekedésére szóló prognózisát. A nemzetközi hitelminősítő hangsúlyozta: ez az alapeseti prognózis is arra a feltételezésre épül, hogy sikerül elkerülni a megállapodás nélküli kilépést az EU-ból. A Fitch számításai szerint rendezetlen kilépés esetén a brit hazai össztermék már az idei negyedik negyedévben meredeken zuhanna, és 2020-ban 1,4 százalékkal csökkenne, vagyis a brit gazdaság a jövő év egészét recesszióban töltené.
Az Office for Budget Responsibility (OBR) – a brit kormány számára költségvetési és makrogazdasági előrejelzéseket készítő, de független elemzőintézetként működő szervezet – 300 oldalas legutóbbi helyzetértékelésében felvázolt egy költségvetési stresszhelyzeti forgatókönyvet is a brit EU-tagság megállapodás és átmeneti időszak nélküli megszűnésének reálgazdasági hatásairól. A tanulmány szerint rendezetlen Brexit esetén a brit gazdaság már az idei negyedik negyedévtől egy évig tartó recesszióba kerülne, és a recesszió teljes időtartamában a hazai össztermék 2,1 százalékkal csökkenne reálértéken.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.