BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Magyarországon is gondot jelent a fiatalkori munkanélküliség

Az idei év első félévében átlagosan 4 millió 504 ezren minősültek foglalkoztatottnak, 1,1 százalékkal többen, mint az előző év azonos időszakában – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) statisztikai tükréből.

A munkaerő-felmérés adatai szerint a 15–74 éves népességen belül a foglalkoztatottak száma az idei második negyedévben – az előző negyedévi 4 millió 497 ezerről – 4 millió 511 ezerre emelkedett. Az év első félévében így átlagosan 4 millió 504 ezren minősültek foglalkoztatottnak, 49 ezer fővel, 1,1 százalékkal többen, mint az előző év azonos időszakában – áll a KSH munkaerőpiaci folyamatokról szóló statisztikai tükrében. A létszámbővülés az előző évek azonos időszakára jellemzőnél kisebb mértékű volt, de továbbra is a közfoglalkoztatottak létszámának csökkenése mellett következett be. A hazai elsődleges munkaerőpiacon 86 ezerrel dolgoztak többen, mint a tavalyi év azonos időszakában.

Fotó: KSH

A kiadványból az is kiderül, hogy a foglalkoztatás szintje a 15–64 évesek körében az előző év azonos időszakához képest a legtöbb régióban alig változott. Nyugat-Dunántúlt és Budapestet jellemezte a legkedvezőbb foglalkoztatási helyzet, mindkét régióban 73,5 százalékos foglalkoztatási rátával. Jóllehet a mutató értéke Dél-Dunántúlon növekedett a legjelentősebben, 2,0 százalékponttal, 65,5 százalékra, a régió a foglalkoztatottság tekintetében továbbra is a legkedvezőtlenebb helyzetben lévőnek minősült.

A területi különbségek némileg enyhültek, a legkedvezőbb és legkedvezőtlenebb helyzetű régiók rátái közötti különbség azonban továbbra is jelentős, 8,0 százalékpontos. Még markánsabb az eltérés a megyék helyzetét tekintve: a foglalkoztatási ráta Vas megyében volt a legmagasabb (74,0 százalék) és Somogy megyében a legalacsonyabb (62,3 százalék).

Fotó: Shutterstock

A hazai foglalkoztatási ráta egyre növekvő mértékben haladja meg az uniós átlagot, a rendelkezésre álló adatok alapján idén az első negyedévben a 15–64 évesekre számított 69,9 százalékos magyar foglalkoztatási ráta 1,3 százalékponttal magasabb volt az EU 28 tagállamának átlagánál. Munkanélküliség tekintetében szintén jól teljesített Magyarország: az idei első negyedévben nálunk csak Csehország, Németország és Málta teljesített jobban.

A kiadvány szerint a fiatalkori munkanélküliség azonban itthon is problémát jelent: a 15–24 évesek rátája 11,2 százalékos, ami 3,5 százalékponttal alacsonyabb az uniós átlagnál.

A KSH kiadványában arra is kitér, hogy az idei első fél évben 359 500 forint volt a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete a legalább 5 főt foglalkoztató vállalkozások, költségvetési intézmények és a foglalkoztatás szempontjából jelentős nonprofit szervezetek körében. Ez az érték 10,6 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakit. Az első negyedévi, 11,0 százalékos emelkedést követően, a második negyedévben némileg lassult a bérkiáramlás (10,3 százalékos volt az átlagos növekedés). A dinamikus emelkedéshez többek között hozzájárult a minimálbér és a garantált bérminimum 8,0 százalékos emelése, a kormánytisztviselők bérreformja, valamint a közfoglalkoztatottak létszámának jelentős csökkenése.

Fotó: KSH

A versenyszféra legalább 5 fős vállalkozásainál teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete (az itt alkalmazott néhány ezer közfoglalkoztatottal együtt számolva) 374 600 forint volt, ami egy év alatt 11,3 százalékos növekedést jelentett. A költségvetési szektorban a bruttó átlagkereset a versenyszférára jellemzőtől elmaradva 7,6 százalékkal, 326 900 forintra emelkedett.

A közfoglalkoztatottak bruttó kereseti átlaga az évközi munkaügyi statisztika által megfigyelt körben 82 ezer forintnak felelt meg, ami az összetétel-változás hatásának köszönhetően az egy évvel korábbinál 0,6 százalékkal volt alacsonyabb.

A kedvezmények nélkül számított nettó kereset a bruttóval azonos ütemben, azaz 10,6 százalékkal nőtt idén január és június között az előző év azonos időszakihoz képest, összege 239 ezer forintot tett ki. A fogyasztói árak adott időszaki, 3,5 százalékos emelkedése mellett a keresetek reálértéke nemzetgazdasági szinten 6,9 százalékkal nőtt.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.