Az elmúlt év végén csaknem 122 ezer kiskereskedelmi üzlet működött Magyarországon, bő 21 ezerrel kevesebb, mint 2010-ben – derült ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) Helyzetkép a kiskereskedelemről, 2018 című kiadványából. Elsősorban a nem élelmiszertermék jellegű üzletek száma esett vissza, az élelmiszer és élelmiszer jellegű vegyesüzleteké, valamint az üzemanyagtöltő állomásoké kisebb mértékben csökkent. A boltok száma 2010-től 2012-ig ráadásul még emelkedett, 2013-tól azonban folyamatos a csökkenés.
Az élelmiszer-kereskedések száma a 2010. év végi 43,5 ezerről tavalyra 10 százalékkal, 39 ezerre csökkent.
A fogyatkozást döntően a vegyesboltok számának 21 százalékos visszaesése okozta, a szakosodott élelmiszerüzletek állományának 4,8 százalékos növekedése némileg kompenzálta ezt. Az utóbbi típuson belül érdemben emelkedett a kenyér-pékáru, édesség-, valamint a zöldség-gyümölcs üzletek száma.
A non-food kategóriájú egységek száma a múlt évben 81 ezer volt, csaknem 17 ezerrel kevesebb, mint 2010-ben.
Számottevően a ruházati szaküzleteké (5 ezer), az egyéb iparcikkszaküzleteké (4 ezer), a festékek, vasáruk, barkács- és építési anyagok szaküzleteié (2 ezer), valamint a könyv-, újság-, papíráru-szaküzleteké (2 ezer) esett vissza. Ugyanakkor nőtt a humán- (389), valamint az állatgyógyászati termékek boltjainak (58) száma. A múlt év végén országszerte 5,9 ezer nemzeti dohánybolt, valamint 2,4 ezer gyógyszertár is működött, a kiskereskedelembe nem tartozó gépjármű- és járműalkatrész-üzletek száma 2018 végén pedig 7,6 ezer volt, 1266-tal kevesebb, mint 2010 végén.
A teljes cikket a Világgazdaság hétfői számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.