Nem érte el a Trump-kormányzat 3 százalékos célját az amerikai gazdaság növekedésének üteme tavaly sem, mivel
a kereskedelmi feszültségek közepette még erősebb mértékben estek vissza a vállalati beruházások.
A kereskedelmi minisztérium statisztikai intézete csütörtökön közölte, hogy az Egyesült Államok hazai összterméke 2,3 százalékkal bővült 2019-ben, ami 2016 óta a legrosszabb érték. Egy évvel korábban, 2018-ban 2,9 százalékkal nőtt az amerikai gazdaság.
A 3 százalékos növekedési cél elérhetetlen maradt dacára annak, hogy Donald Trump amerikai elnök azt jósolta, hogy a 2017 decemberében elfogadott, 1500 milliárd dollárt felszabadító adóreform folyamatosan a célszám fölött tartja majd a GDP-növekedés ütemét.
A friss adatsor ezzel együtt is arról tanúskodik, hogy a gazdaság fenntartotta a mérsékelt növekedési ütemet a negyedik negyedévben, köszönhetően az import csökkenésének. Az első becslés szerint az amerikai gazdaság évesített növekedési rátája 2,1 százalék volt október-decemberben, összhangban az elemzői várakozásokkal.
A harmadik negyedévben ugyancsak 2,1 százalékot, a második negyedévben 2,0 százalékot, az első negyedévben pedig 3,1 százalékot mértek.
Az előző, 2018-as év azonos negyedévéhez képest tavaly január-márciusban 2,7 százalékkal, április-júniusban 2,3 százalékkal, július-szeptemberben 2,1 százalékkal, október-decemberben pedig 2,3 százalékkal nőtt az Egyesült Államok bruttó hazai terméke reálértéken.
Folyó áron számolva az amerikai GDP értéke 3,6 százalékkal, 191,7 milliárd dollárral, 21 730 milliárd dollárra emelkedett a negyedik negyedévben.
A negyedik negyedévben a személyes fogyasztás, a szövetségi, az állami és a helyi kormányzati kiadások, a lakásépítési beruházások és az export húzta a növekedést. Ezek pozitív hatását részben semlegesítette a vállalati beruházások és készletbefektetések visszaesése.
A személyes fogyasztások, amelyek a GDP 70 százalékát teszik ki, 1,8 százalékkal nőttek a negyedik negyedévben, míg a harmadikban 3,2 százalékkal, a másodikban 4,6 százalékkal, az elsőben pedig 1,1 százalékkal.
A személyes fogyasztások árindexe 1,5 százalék volt a harmadik negyedévben mért 1,4 százalék után, az élelmiszer- és energiaáraktól megtisztított index pedig 1,3 százalékra rúgott október-decemberben, míg az előző negyedévben 2,1 százalékra.
Az adatok szélesebb körére támaszkodó második becslést február 27-én hozza nyilvánosságra az amerikai kereskedelmi minisztérium.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.