Ralizik az orosz építőipari és kiskereskedelmi cégek árfolyama, mióta az új miniszterelnök, Mihail Misusztyin letette az esküjét. Ugyan a két ágazatnak kevés képviselője szerepel a tőzsdén, de például a Magnit, az ország legnagyobb élelmiszerlánca, vagy az LSR ingatlanfejlesztő vállalat részvénye is 10 százalékot meghaladó mértékben drágult a január közepi kormányváltás óta. Pedig a MOEX, a vezető tőzsdeindex kissé esett ebben az időszakban.
A jelenség egyik mozgatórugója, hogy Misusztyin elsődleges feladata a költségvetésben és a nemzeti vagyonalapban felhalmozott több százmilliárd dollárnyi rubel elköltése, amely
elsősorban a kiskereskedelemben és az építőiparban csapódhat le.
Az állami adóbevételek növekedése és az éveken át tartó takarékoskodás miatt az orosz kormány jelentős tartalékot halmozott fel: tavaly GDP-arányosan 1,8 százalékos volt a büdzsé többlete, 2018-ban 2,9 százalék. Emellett
a főként az olajbevételekből táplálkozó nemzeti vagyonalapban is felhalmozódott 125 milliárd dollár, amely szintén elköltésre vár.
Az egész piac, a külföldi befektetők is örültek a kormányváltásnak, mert nemcsak személyi, hanem szemléletbeli változást is hoz – mondta kérdésünkre Boér Levente, az OTP Alapkezelő portfóliómenedzsere.
Szerinte a Putyin körüli klikkben a reformisták kerültek többsége, céljuk a vásárlóerő, az életszínvonal és a gazdasági növekedés erősítése:
Az ágazati árfolyamok erősödése is ennek tudható be, bár a hirtelen drágulásban az alulárazottság is szerepet játszott, illetve az, hogy a betétikamat-csökkentések miatt a lakosság is megjelent a részvénypiacon.
Tovább részletek a Világgazdaság keddi számában
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.