Az elmúlt évben 11,9 százalékkal – 6483 milliárd forinttal – 61 161 milliárd forintra nőtt a háztartások pénzügyi vagyona.
A vagyonbővülés zömét a hosszú lejáratú állampapírok – nagyrészt a Magyar Állampapír Plusz (MÁP+) – állományának emelkedése adta. A háztartások ezen instrumentumból 1024,5 milliárd forintnyit vásároltak a Magyar Nemzeti Bank (MNB) tranzakcióalapú összevetése szerint. Az adatok alapján a MÁP+-ba áramló pénz egy része továbbra sem hoz érdemi megtakarítást az államháztartásnak, hiszen 2019 utolsó negyedévében a kevésbé attraktív árazású (és így kevesebbe kerülő) rövid lejáratú állampapírok állománya 362 milliárd forinttal csökkent.
A MÁP+ sikere sem tudja ugyanakkor megtörni a készpénzállomány bővülésének ütemét: a háztartásoknál nyilvántartott készpénzállomány az elmúlt év utolsó három hónapjában
Az azonban adhat okot némi optimizmusra, hogy a készpénzállomány tranzakciós alapon mért bővülése elmaradt a 2018-as negyedik negyedévitől.
Első ránézésre akár örömködhetnénk is azon, hogy az év utolsó negyedévében, megtörve a korábbi kilenc hónap trendjét, 19,5 milliárd forinttal újra nőtt a lekötött betétek állománya, ám egy éve, az év végi jutalomfizetéskor még ennek csaknem a duplája, 35,8 milliárd forint ment bankbetétekbe tranzakciós alapon.
A teljes cikk a Világgazdaság keddi számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.