Az idén a tavalyinál néggyel több munkanap lesz, ami 0,3 százalékponttal emelheti a gazdasági növekedés ütemét – mondta a Világgazdaságnak Suppan Gergely, a Takarékbank vezető elemzője. Varga Mihály pénzügyminiszter a tavalyi bruttó hazai termék (GDP) közlése utáni sajtótájékoztatón beszélt arról, hogy 2019-hez képest ebben az évben több munkanap lesz, amiben a szökőév miatti plusz egy napnak is van szerepe. Ennek köszönhetően a 2020-as gazdasági növekedés 0,3 százalékponttal lehet magasabb. A naptárhatással igazított adaton és a nemzetközi összehasonlításban használt, naptárhatással és szezonalitással igazított számokon ez természetesen nem látszik. Matheika Zoltán, a Kopint-Tárki vezető kutatója lapunknak azt mondta, hogy
a pluszmunkanapok idei hatása 0,20-0,25 százalékpontos lehet.
Az idei első negyedévben és az utolsóban lesz két-két munkanappal több a tavalyihoz képest, az előbbiben az egyik pluszmunkanap a szökőévből adódik – magyarázta Matheika Zoltán.
A szökőnap és a pluszmunkanapok önmagukban az adott negyedéves növekedést mozgatják meg.
A Kopint-Tárki kutatója leszögezte: az egész év szempontjából a szökőnap hatása önmagában nem több kerekítési hibánál. Suppan Gergely számításai szerint az első negyedévben a plusz két munkanap és a szökőnap hatására összesen 0,4-0,5 százalékponttal lehet nagyobb a bruttó hazai termék növekedése. Az idei október–decemberi időszaki bővüléshez 0,4 százalékpontot adhat a plusz két munkanap. A Takarékbank elemzője 4 százalékos nyers gazdasági növekedést prognosztizál, eszerint a munkanapok hatását is figyelembe vége 3,7-3,8 százalékkal bővülhet a GDP, azonban a koronavírus egyelőre beláthatatlan mértékű negatív hatással lehet a gazdaság teljesítményére.
A teljes cikk a Világgazdaság pénteki számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.