Az a tény, hogy itt vagyunk 100 év után is, és arról beszélhetünk, hogy miket értünk el, az büszkeséggel tölthet el minket
– mondta Orbán Viktor miniszterelnök az MKIK Gazdasági évnyitó konferenciáján.
A miniszterelnök felszólalásában hangsúlyozta, hogy
2020-ban egy új szakasz kezdődik, mégpedig egy világjárvánnyal, de ettől nem kell megijedni, ahogy a válság idején sem kellett.
Kormányzati segítséget ígért Orbán Viktor a koronavírus miatt veszteségeket elszenvedő gazdasági szereplőknek.
2030-ra az unió élvonalában lesz Magyarország – jelentette ki Matolcsy György jegybankelnök az MKIK Gazdasági évnyitó konferenciáján.
Gazdaságvédelmi akciótervet kell meghirdetni – jelentette ki a kormányfő, aki azt kérte az MKIK-tól, gyűjtse össze és április végén továbbítsa a kormánynak a gazdasági szereplők visszajelzéseit arról, hogy pontosan melyik ágazat milyen eszközökkel segíthető át a várható nehézségeken.
Nem makrogazdasági lépésekre, hanem célzott ágazati programokra lesz szükség – például a turizmusban -, és ezeknek a kormány megteremti a pénzügyi feltételeit
– közölte a miniszterelnök, jelezve, hogy az idei és a jövő évi költségvetést is újra kell tervezni, sok milliárd eurónyi gazdaságélénkítő csomagokra lesz szükség.
Meg kell oldani, hogy a gazdasági visszaesés ne a 2008-2009-eshez hasonló mértékű legyen, hanem legfeljebb akkora, hogy az EU-val szembeni gyorsasági előnyét Magyarország meg tudja őrizni – mondta. Orbán Viktor hangsúlyozta,
világjárványra kell készülni, és mindenkinek ki kell lépnie a komfortzónájából.
A konferenciáján elmondta, hogy ha a gazdasági és pénzügyi egyensúlyok megbillennek, akkor lehet ideig-óráig növekedni, de hosszú távon ez az állapot fenntarthatalanná válik. A miniszterelnök azt is mondta, hogy
2010-hez képest 2019-ben az államadósság után a kamatkiadás 900 milliárddal volt kevesebb, amely a monetáris politikának volt köszönhető.
Varga Mihály szerint egyre borúsabbak a várakozások, és biztos, hogy erős, hosszútávú negatív gazdasági következményei lesznek a koronavírusnak.
A devizaadósságra nincs szükségünk, forintból kell finanszíroznunk a magyar államadósságot – mondta a miniszterelnök. A kormányfő szerint a devizaarányban a zéró a jó arány, ahogy a külföldiek kezében lévő állományban is ez a cél.
A monetáris politika hozzájárulásának köszönhetően 2012 és 2019 között az adósság kamatterhein megspóroltunk 900 milliárd forintot
– mondta Orbán Viktor.
Az egyensúlyi rendszert Orbán Viktor szerint úgy lehetett megőrizni, hogy a kormánypártok erős, kétharmados felhatalmazást kaptak, világos célokat fogalmazott meg a kormány, és volt bátorsága ahhoz, hogy az unortodox politikát képviseljen.
Először elküldtük az IMF-t, majd 2013-ban utána küldtük a pénzüket
– mondta példaként a miniszterelnök arra, hogy miben akart eltérni az Orbán-kormány az előző kormányokhoz képest.
A miniszterelnöke elmondta, hogy a koronavírus-járvány komoly globális gazdasági visszaesést fog eredményezni: bizonyos szektorok, mint például a turizmus is egyértelműen érezni fogja a negatív hatásokat. „Olyan típusú következményei lesznek a következő hónapoknak, amelyre célzottan kell reagálnunk” – mondta a kormányfő.
Tíz sikeres esztendő után új kihívásokkal kell szembenéznie a magyar gazdaságnak – mondta a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.