A járványvédelmi intézkedések gazdasági következményei miatt megkurtították beruházási terveiket a feldolgozóipari vállalatok és nagy számban készülnek közülük létszámcsökkentésre is a német ipari és kereskedelmi kamarák szervezete, a DIHK felmérése szerint.
A DIHK felmérése Eric Schweitzer, a szervezet elnöke szerint „döbbenetes adatokat” tárt fel:
a feldolgozóipari vállalatok közül minden második beruházásainak elhalasztására, vagy teljes törlésére készül. Az ezernél több alkalmazottat foglalkoztató vállalatoknál pedig már egyenesen kétharmados ez az arány.
Holott a német feldolgozóipar normál esetben „innovációs motorként” semmilyen más ágazathoz nem mérhető mértékben fektet be kutatási-fejlesztési beruházásokba – mutatott rá a dpa hírügynökség által megtekintett dokumentumban. A felmérés szerint egyetlen más gazdasági ágazatban sem voltak kénytelenek úgy „megnyomni a piros ceruzát” mint a feldolgozóiparban, miközben a gazdasági egészében 36 százalékos az arány.
Mindemellett a vállalatok 43 százaléka általános költségcsökkentésre is készül, 35 százalékuk pedig létszámcsökkentésre.
Aggodalommal tölt el amikor azt látom, hogy saját jövőjükön kénytelenek spórolni az iparvállalatok
– mondta Schweitzer.
Bár a termelés több üzemben ha csökkentett kapacitással is, de folytatódott a korlátozások idején, „még messze vagyunk a normális állapotok helyreállásától” a DIHK elnöke szerint. A koronavírus-válság mély nyomot fog hagyni a vállalatok mérlegén – mondta.
Még ha termelési volumen vissza is tér a megszokott kapacitáskihasználtságra, a vállalatoknál hiányozni fognak a beruházások finanszírozásához szükséges pénzeszközök. Aminek súlyos összgazdasági következményei lesznek, mivel a feldolgozóipar állítja elő a bruttó hazai termék egy negyedét.
A koronavírus-válság recesszióba taszította a német gazdaságot. Az első negyedévben az előző negyedévihez képest a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis pénteki jelentése szerint 2,2 százalékkal, a 2009-es gazdasági válság óta a legnagyobb és a német újraegyesítés óta a második legnagyobb mértékben csökkent a bruttó hazai termék (GDP).
A német kormány pedig a teljes évre hat százalékot meghaladó éves GDP-csökkenést vár. Gazdaságélénkítésre milliárdos összegeket mozgósított a kormány, miközben milliók kerültek részmunkaidős foglalkoztatásba.
Az erősen exportorientált német gazdaság nehézségeit csak tovább fokozzák a DIHK szerint a nemzetközi beszállítói láncokban bekövetkezett fennakadások és a kereslet visszaesése a világ több régiójában.
A felmérésben a vállalatoknak mintegy a negyede számolt be alapanyagok, részegységek és szolgáltatások hiányáról a hozzáadottérték-termelő láncban, valamint logisztikai fennakadásokról. A termelővállalatoknak pedig a háromnegyede tapasztalta a kereslet és a megrendelések csökkenését.
A tapasztalt szállítási nehézségek és határzárak miatt a DIHK megállapítása szerint a feldolgozóipari vállalatok körében megindult a beszállítói hálózat átszervezése regionális és európai bázisra. A termelővállalatok és nagykereskedelmi cégek 17 százaléka kezdte meg új beszállítók keresését elsősorban Németországban és az uniós tagországokban.
Azt, hogy hosszú távú, tartós folyamatról van-e szó még korai lenne megítélni Eric Schweitzer szerint.
Nagyon valószínű azonban, hogy a jövőben az iparvállalatok nagyobb hangsúlyt helyeznek majd az ellátási biztonságra a beszállítóik kiválasztásakor
– mondta.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.