Az idei gazdasági növekedés pontos mértékét lehetetlen megjósolni, a koronavírus-járványtól függ – mondta a Világgazdaságnak Gion Gábor, a Pénzügyminisztérium (PM) pénzügyekért felelős államtitkára. Rávilágított, hogy ezt a helyzetet az eddigi közgazdasági modellekkel nagyon nehéz kezelni. A pénzügyi kormányzatnak azonban szüksége van arra, hogy a korábbinál pontosabb képet tudjon alkotni a gazdasági teljesítményről, hiszen a hagyományos statisztikai adatgyűjtések eredményei csak a vizsgált időszakot követő 30–45 nappal állnak rendelkezésre, a GDP-t például eddig háromhavonta vizsgálták felül. A pontosabb tájékozódásban nagy segítség lehet a Heti gazdasági index, amelyet a PM munkatársai a jövőben heti rendszerességgel készítenek.
A mostani turbulens időszakban fontossá vált a gyorsabb helyzetértékelés
– hangsúlyozta Gion Gábor.
Kifejtette, hogy a járvány indulásakor hozott gyors intézkedések, mint például a járulékcsökkentés vagy a hitelmoratórium, nagyban hozzájárultak ahhoz, hogy Magyarország nemcsak az egészségügyi, hanem a gazdasági oldalon is a válság első szakaszát az átlagosnál sikeresebben átvészelő államok között szerepel.
A PM államtitkára szerint a helyzetértékelést ma már nagyban segíti, hogy számos területen lényegében percre kész digitális kimutatások állnak rendelkezésre, amelyek összegzése révén valóban online helyzetképet lehet kapni a gazdaság teljesítményéről. A Heti gazdasági indexben a villamosenergia-felhasználás, a légszennyezés, a légi és közúti forgalom, valamint a Google-keresések és a mobilitási mutatók mellett olyan speciálisan magyar adatokat is monitorozni tudnak, mint az online pénztárgépek számai, illetve segíthet a gazdasági élet működésének visszajelzésében az is, hogy júliustól a teljes vállalati számlaforgalom online regisztráción keresztül valósul meg.
A teljes cikket a Világgazdaság hétfői számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.