Magyarország folyamatosan tárgyal az Európai Bizottsággal (EB) az ítélet végrehajtásához szükséges lépésekről, és megküldte javaslatait az uniós testületnek – reagált a Világgazdaság érdeklődésére az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM). Lapunk az Európai Unió Bírósága által a nemzeti mobilfizetési rendszer (nmfr) kapcsán hozott döntés ügyében kérte a szaktárca tájékoztatását.
A döntés még 2018 novemberében született meg, miután a bizottságnak a magyar állammal szemben kezdeményezett kötelezettségszegési eljárása nyomán per indult.
Az ITM-nél kiemelték: az ügyben az Európai Unió Bírósága a legfontosabb kérdésekben Magyarországnak adott igazat, több lényegi elem vonatkozásában is elutasítva az EB keresetét. A luxembourgi testület így megerősítette, hogy az nmfr mint egységes mobilfizetési platform jogszerű, és nem sérti az európai uniós jogot.
A bíróság mindössze a rendszer bevezetésekor alkalmazott jogi megoldást vitatta
– mutatott rá a minisztérium.
Az ítélet leszögezte, hogy az nmfr-rel egy átjárható, transzparens szolgáltatás jött létre Magyarországon, és nem adott helyt annak a követelésnek sem, hogy az egységes rendszert fel kell számolni. Ugyanakkor a bíróság a jogszabályi beavatkozás mértékét túlzónak találta, ezért ajánlásokat fogalmazott meg a magyar állam számára.
A kormány levélben rögzítette, hogy kész módosítani a szabályozást, és egyben új szabályozási keretet létrehozni, amelyben az egységes szolgáltatást egy koncessziós rendszerben biztosítanák.
Tavaly szeptemberben a magyar fél hivatalosan is eljuttatta az EB-nek a bírósági ítéletnek való megfelelés koncepcióját, amely tartalmazta a törvényi és kormányrendeleti szabályozás tervezetét.
A teljes cikket elolvashatják a Világgazdaság hétfői számában
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.