Elképesztően gyengén alakultak áprilisban és májusban globális összevetésben az elsődleges nyilvános részvénykibocsátások (IPO), de az év második felére már jobbak a kilátások – derül ki az EY hétfőn publikált, negyedéves jelentéséből. A bevezetések száma e két hónapban 97-re csökkent, vagyis megfeleződött, míg a bevont 13,2 milliárd dollár befektetői tőke 67 százalékkal volt alacsonyabb, mint 2019 negyedik és ötödik hónapjában. Paul Go, az EY globális IPO-vezetője szerint a júniusra sokat javuló számok – 89 vállalat emelt tőkét, összesen 27,9 milliárd dollárért – azonban már azt mutatják, hogy a jól előkészített IPO-k sikeresek lehetnek a második fél évben, annak ellenére, hogy a részvénypiacokon nagy volatilitás várható.
Az első fél év mérlege: 19 százalékkal kevesebb kibocsátás, és 8 százalékkal visszaeső tőkebevonás.
Az Egyesült Államokban 81 vállalat tudhat maga mögött sikeres IPO-t, összesen 24,5 milliárd dollárt vontak be a befektetőktől, de mindkét számadat 30 százalékkal marad el a tavalyi első félévitől. Ennél is nagyobb, 50 százalékos a visszaesés az EMEIA (Európa, Közel-Kelet, India, Afrika) térségben, ahol mindössze 68 társaság vált nyilvános részvénykibocsátóvá, ők összesen 10 milliárd dollárt kaptak az értékpapírokért.
A befektetői tőke inkább az ázsiai térségben találta meg a számításait, a térség IPO-tranzakcióira 56 százalékkal több, 35 milliárd dollár érkezett. Javarészt Kínába, ahol 72 százalékkal, 30,9 milliárd dollárra nőtt a kibocsátásokból származó bevétel.
A teljes cikket a Világgazdaság keddi számában olvashatja!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.