A vártnál valamivel gyengébben teljesített az euróövezet ipara júniusban, miközben a koronavírus-járvány terjedését akadályozó szigorú intézkedéseket elkezdték lazítani az európai országokban. Éves összevetésben már a tizenkilencedik egymást követő hónapban csökkent az ipari termelés.
Az Európai Unió statisztikai hivatalának (Eurostat)szerdán kiadott jelentése szerint éves összevetésben, naptári kiigazítással számolva, 12,3 százalékkal esett vissza az euróövezet 19 tagállamának ipari termelése júniusban.
Elemzők kisebb, 11,5 százalékos csökkenésre számítottak az előző havi 20,4 százalékos visszaesés után.
Jelentősen csökkent minden kategóriában a termelés: a beruházási javaké 15,9 százalékkal, a félkész termékeké 13,1 százalékkal, a tartós fogyasztási cikkeké 8,9 százalékkal, az energiáé 7,6 százalékkal és a nem tartós fogyasztási cikkeké 7,5 százalékkal.
Havi összevetésben szezonális kiigazítással számolva 9,1 százalékkal nőtt az euróövezet ipari termelése. Elemzők 10 százalékos ugrást vártak a májusban mért 12,3 százalékos emelkedés után.
A tartós fogyasztási cikkek termelése 20,2 százalékkal, a beruházási javaké pedig 14,2 százalékkal emelkedett, míg a félkész termékek előállítása 6,7 százalékkal, a nem tartós fogyasztási cikkeké 4,8 százalékkal, az energiáé pedig 2,6 százalékkal nőtt.
Az erős havi összevetésű emelkedési ütem ellenére is júniusban az ipari termelés 11,6 százalékkal maradt el a februári szinttől, azaz még mindig jelentős a ledolgozásra váró rés. Az adatok V alakú növekedés elindulását jelzik, de kérdéses, hogy a hátralévő nyári hónapokban kiteljesedik-e a fellendülés.
Bár a júliusi feldolgozóipari felmérések a termelés és a megrendelésállomány emelkedéséről tanúskodtak, a járvány utáni kereslet gyengesége, az ellátási láncokban keletkezett zavarok és a kereskedelmi háborúk esetleges fellángolása akadályozhatja a termelés fenntarthatóan gyors növekedését
– vélik az ING holland bank elemzői.
Az Európai Unió 27 tagállamában májushoz képest 9,1 százalékkal emelkedett, míg tavaly júniushoz viszonyítva pedig 11,6 százalékkal csökkent az ipari termelés.
Az egy évvel korábbihoz képest az ipari termelés a legnagyobb mértékben, 14,8 százalékkal, Portugáliában esett vissza, majd Németország és Spanyolország következett egyaránt 14,1 százalékkal, valamint Olaszország 13,7 százalékkal. Emelkedést csak Írországban mutattak ki, 4,5 százalékot.
Havi összevetésben Szlovákiában nőtt legerősebben az ipari termelés júniusban, 21,7 százalékkal, majd Magyarországon 17,1 százalékkal és Romániában 16,3 százalékkal. Csökkenés volt Belgiumban (1,4 százalék) és Finnországban (0,8 százalék).
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.