Kína a jövőben sem zárkózna el a világ többi részétől, ám előtérbe helyezi a belföldi piacának fejlesztését
– közölte Vang Csi-kang kínai tudományos és technológiai miniszter pénteken egy pekingi sajtótájékoztatón, amelyen a Kínai Kommunista Párt Központi Bizottsága plenáris ülésének egyes részleteit ismertették.
A csütörtökön lezárult, éves plenáris ülésen az ország soron következő ötéves tervének irányelveiről döntöttek. A 2021-től 2025-ig tartó időszakra vonatkozó terv pontos részleteit – egyebek mellett a növekedési célokat, valamint a gazdasági és társadalmi fejlődést célzó politikákat – várhatóan a jövő márciusban esedékes parlamenti ülésszakon szavazzák meg.
A pénteki sajtótájékoztatón ismertetett irányelvek alapján Kína a továbbiakban a belföldi piac fejlesztésére helyezi a hangsúlyt magas szintű innováción és technológiai önellátáson keresztül.
Vang hangoztatta:
Kína nem fogja bezárni kapuit a világ előtt, épp ellenkezőleg, fokozottan szüksége lesz a világra saját technológiájának fejlesztéséhez.
Készen állunk együtt dolgozni a világgal a klímaváltozás, az energia-átállás, valamint a közegészségügy területein, valamint támogatni a nemzetközi szakértők kutatásait
– fogalmazott, hozzátéve, hogy javítják a szellemi tulajdon védelmét és igyekeznek „barátságos környezetet” teremteni Kínában a technológiai innováció számára.
Hszi Csin-ping kínai elnök a májusban megtartott idei parlamenti ülésszakon vetette fel a „kettős keringési” stratégiát, amely a gazdaság fellendítése érdekében nagyobb hangsúlyt fektet a belföldi fogyasztás élénkítésére, fenntartva a külkereskedelmet és a külföldi befektetéseket is. A miniszter elmondta: fejlődésének újabb szakaszához érve Kínának új fejlődési irányelvre van szüksége.
Ez az első alkalom, hogy az ötéves terv külön fejezetet szentel a technológiának.
Han Vej-hsziu, a központi, pénz- és gazdasági ügyekért felelős bizottság igazgatóhelyettese az egyre feszültebb amerikai-kínai viszony kapcsán elmondta: irreális lenne a teljes mértékű gazdasági függetlenedés Kína és az Egyesült Államok között. A szétválás ráadásul a két ország és a világ többi része számára sem lenne előnyös – tette hozzá. Rámutatott: a két ország kereskedelme 16 százalékkal nőtt a harmadik negyedévben. A teljes gazdasági függetlenedéssel Donald Trump amerikai elnök fenyegetőzött több alkalommal a feszültségek elmérgesedésének tükrében.
A világgazdaság kikerült a koronavírus kezdeti sokkjából. A kilábalás azonban egyenetlen, törékeny, és várhatóan az is marad a belátható jövőben. Vélemény.
Az elmúlt öt év alatt Kína gazdasága csaknem 100 ezer milliárd jüannal (15 ezer milliárd dollár) növekedett, az egy főre jutó bruttó hazai termék (GDP) pedig meghaladta a 10 ezer dollárt. Kína részesedése a világgazdaságból 16,3 százalékra nőtt 2019-re.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.