A következő években sem térünk vissza a fiskális fegyelemhez, jövőre is el kell engedni a költségvetést – reagált Suppan Gergely, a Takarékbank vezető elemzője arra, hogy Varga Mihály pénzügyminiszter az Országgyűlés költségvetési bizottsága előtti éves meghallgatásán bejelentette: a 2020–2023 közötti évekre pénzügyi forgatókönyvet dolgoz ki a szaktárca. A javaslat várhatóan bemutatja, hogyan terveznek visszatérni a korábbi évekre jellemző szigorú fiskális politikához. A kormány tavasszal, a jövő évi költségvetési törvény összeállítása idején 2,9 százalékos GDP-arányos államháztartási hiánnyal számolt 2021-re, ám a gazdasági kilábalás elhúzódása és a járvány második hulláma már az idei fő számokat is átírta. Az Eurostat által korábban közzétett hiányszámok is megerősítik, hogy Európa-szerte drasztikusan emelkedett a hiány az elmúlt időszakban, a magyar deficit pedig a középmezőnyben található.
Suppan Gergely kifejtette, hogy az idei előrejelzésekben szereplő 8 százalék körüli hiányt nem lehet egy év alatt lefaragni, ráadásul amíg nincs vakcina, addig remény sincs a gazdaság teljes helyreállására, ezért a gazdaság támogatása elsőbbséget élvez. Németh Dávid, a K&H vezető elemzője is úgy látja, hogy a gazdaságpolitika irányítói a növekedés támogatására helyezik a hangsúlyt 2021-ben is, így minden bizonnyal jövőre sem a költségvetési fegyelemre fognak koncentrálni. Regős Gábor, a Századvég Gazdaságkutató Zrt. makrogazdasági üzletágának vezetője úgy értékelt, hogy várhatóan 2023 előtt nem tér vissza a korábbi hiánypálya. Az elemző ugyanakkor arra hívta fel a figyelmet, hogy egyelőre nem látható, milyen hiány- és adósságpályával számol a kormányzat, továbbá nehezíti az értékelést a makrogazdasági környezet bizonytalansága is.
A K&H szakértője emlékeztetett, hogy az elmúlt évek 4-5 százalékos növekedésével egyidejűleg masszív adósságcsökkentés is zajlott, ami most mozgásteret biztosít. Németh Dávid számításai szerint 2021-ben 4 százalékos deficit, valamint 4,5 százalékos GDP-bővülés mellett 75-76 százalékra mérséklődhet a bruttó államadósság. A Takarékbank elemzője is úgy véli, jövőre már kisebb lesz az GDP-arányos államadósság. Suppan Gergely kiemelte, hogy a háztartásoknak köszönhetően az adósság finanszírozása ma már stabil, a külföldi kitettség jelentősen csökkent az elmúlt évtizedben, a devizában fennálló állomány 20 százalék alatt van. Az elemző által felvázolt forgatókönyv szerint a növekedés és az infláció együttes hatására 4-5 százalékos GDP-deflátor valószínű, ami azt eredményezi, hogy még 5-6 százalékos hiánynál is csökkenhet az államadósság. A Takarékbank elemzője úgy látja, hogy hosszú távon áttérünk a monetáris finanszírozásra, így a jövőben továbbra is alacsony kamatokra lehet számítani.
Regős Gábor viszont figyelmeztetett: látszik, hogy a koronavírus-válságot követően a korábbinál erőteljesebb adósságcsökkentésre lesz szükség, hiszen az elmúlt évek eredményei nagyon gyorsan elillannak a mostani helyzetben. Így a vírusválság elmúlása után nem elégedhetünk meg azzal, ha a hiány 3 százalék alá kerül, ennél bátrabbnak kell lenni. Megkeresésünkre a Pénzügyminisztérium közölte, hogy a részletekről később kívánnak tájékoztatást adni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.