BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

ÁSZ: a vizsgált önkormányzatok 77 százaléka szabálytalanul működik

Harminc korábban ellenőrzött önkormányzat utóellenőrzését végezte el az Állami Számvevőszék. Hét önkormányzatnál javult a szabályozottság, az ÁSZ nem azonosított a működésére vonatkozó kockázatot. 23 önkormányzatnál ugyanakkor a külső ellenőrzés végrehajtására vonatkozó jogkövető magatartás nem volt biztosított, így fennáll annak kockázata, hogy a működésükben, gazdálkodásukban korábban feltárt szabálytalanságok kijavítása, megszüntetése elmaradt. Az utóellenőrzés tapasztalatai megerősítik annak indokoltságát, hogy az Állami Számvevőszék elvégzi az összes magyarországi önkormányzat korrupció elleni védettségének értékelését, így járulva hozzá az önkormányzatok szabályos és eredményes működéséhez.

Az önkormányzatok szerteágazó feladatkörük és az ehhez kapcsolódó jelentős közpénzfelhasználás miatt visszatérő alanyai az ÁSZ ellenőrzéseinek. Az ÁSZ jelen utóellenőrzés keretében harminc kiválasztott önkormányzatnál értékelte a külső ellenőrzések nyilvántartásához kapcsolódó jogszabályi előírások betartását. Az ellenőrzésre kiválasztott önkormányzatok nem reprezentálják a hazai önkormányzatok teljes körét, méretükben, lakosságszámában, elhelyezkedésükben különbözőek. Az utóellenőrzés alapjául szolgáló ellenőrzésekből készült jelentéseket 2017-ben, illetve-2018-ban hozta nyilvánosságra az ÁSZ.

Az ellenőrzött szervezeteknek – jogszabályi előírás alapján, a számvevőszéki jelentésben rögzített megállapítások hasznosulása érdekében – intézkedési terv készítési kötelezettségük van. Az Állami Számvevőszék utóellenőrzés keretében ellenőrizheti, hogy az ellenőrzött szervezetek megvalósították-e az ÁSZ megállapításai alapján összeállított intézkedési tervükben saját maguk számára meghatározott feladatokat. Az utóellenőrzések visszacsatolást adnak mind a döntéshozók, mind az ellenőrzött szervezetek számára, ezáltal hozzájárulnak a szükséges intézkedések tényleges végrehajtásához és a közpénzügyek rendezettségének javulásához.

Az ellenőrzés az intézkedési tervben szereplő feladatok végrehajtásának, a számvevőszéki ellenőrzéshez kapcsolódó jogszabályi előírások betartásának értékelésével arra kereste a választ, hogy az egyes önkormányzatok csökkentették-e a szabálytalan működésből adódó kockázatokat.

Fotó: MW

Hét önkormányzatnál (Cegléd, Dabas, Hajmás, Hidegség, Jászszentandrás, Ózd és Veresegyház) az intézkedéseket nyilvántartották, megvalósulásukat nyomon követték.

Ezek az önkormányzatok a külső ellenőrzésekhez kapcsolódó jogszabályi előírások betartásával biztosították a külső ellenőrzésekből következő javaslatok hasznosításának lehetőségét. A hét önkormányzat esetében csökkentek a működésből fakadó kockázatok.

Az ÁSZ értékelése ugyanakkor arra is felhívja a figyelmet, hogy a szabálytalan működés kockázata a 30 önkormányzatból 23-nál, azaz az ellenőrzött önkormányzatok 77 százalékánál nem csökkent. Ezen 23 önkormányzat a külső, számvevőszéki ellenőrzésekkel kapcsolatos jogszabályi kötelezettségének nem tett eleget, így nem biztosították a számvevőszéki ellenőrzések javaslatainak hasznosulását, a feltárt szabálytalanságok megszüntetését. A szabálytalan működés kockázata – a hibajavítási képesség, a külső ellenőrzés megállapításai hasznosításának hiányában – ezen önkormányzatok esetében nem csökkent. Az ÁSZ felhívta az érintett önkormányzati vezetők figyelmét a jogkövető magatartásra, illetve annak erősítésére.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.