Több nagy elemzőház is kedvezőbben látja a magyar blue chipek kilátásait a múlt héten közzétett, a várakozásokat felülmúló gyorsjelentések fényében.
A Société Générale tegnap ötszáz forinttal, 11 500 forintra emelte az OTP célárát, ezzel az aktuális árfolyamhoz közelítő várakozást fogalmazott meg, továbbra is tartásra javasolva a részvényeket. A francia bankcsoportnál is optimistábban látja a magyar nagybank lehetőségeit az orosz szektortárs VTB, amely
az eddigi 12 000 forint helyett már 13 200 forintra várja az OTP árfolyamát, megerősített vételi ajánlás mellett.
A Reuters konszenzusa szerint 12 107 forintot érhet a bankpapír, amelyet a 15 elemző közül kilenc szerint venni, hat szerint pedig tartani kell.
Javult a Richter renoméja is a szakértők szemében:
az HSBC hétfőn emelte 7500-ról 8200 forintra a célárat, amihez tartás helyett immár vételi ajánlás párosul.
Még pénteken lépett a Bank of America Merrill Lynch (BofA) is, és 8290 forintról 8550 forintra srófolta fel a gyógyszerpapír célárát, a vételi javaslat megerősítése mellett. A BofA egyre optimistább a Richterrel kapcsolatban, az idei évet 5160 forintos árfolyam-várakozással indította, amit augusztus elején, a féléves eredmény ismeretében 8290 forintra emelt, és most ismét javított a prognózisán.
A Magyar Telekom célárfolyamán nem faragtak a múlt szerdai gyorsjelentés óta a szakértők, a Mol erős negyedéves eredményét ugyanakkor még legszigorúbb kritikusa, a Goldman Sachs (GS) is értékelte, és 50 forinttal, 1550 forintra emelt az alig egy héttel korábbi célárvágás után. A vállalatot követő 14 elemző átlagosan 2184 forintra várja a Mol árfolyamát, ami a hétfői záróárhoz képest 27 százalékos rali lenne.
A GS továbbra is a legpesszimistább a magyar olajtársaság kilátásait illetően, egyedüliként továbbra is eladásra javasolja az olajpapírt.
A GS régiós szektorelemzésében egyébként is mostoha képet fest az olajipari kilátásokról. A finomítói árrések a korábbi előrejelzéshez képest csak lassabban, 2022–2023-ra érhetik el újra a tavalyi szintet a térségben.
Az európai olajtermékek iránti kereslet idén 15 százalékkal maradhat el az előző évitől, és jövőre is csak 8 százalékos bővülés várható.
A visszaeső igények és más térségek újabb, komplexebb finomítói további nyomást helyezhetnek a kevésbé versenyképes európai egységekre. Ebben a helyzetben legalább 1,5 millió hordóval kellene csökkenteni a kontinens finomítói kapacitásait ahhoz, hogy a többi egység kihasználtsága a tavalyi szintre emelkedjen, a finomítók bezárása ugyanakkor várhatóan elhúzódó folyamat lesz.
Ilyen körülmények között a Mol helyzete sem túl rózsás, az alacsony olajár és a magas beruházási kiadások miatt
a szabad készpénzállománya idén 15, jövőre pedig 35 százalékkal maradhat el a tavalyitól.
Emiatt szerényebb osztalékra, jövőre 60, 2022-ben pedig 80 forintra számíthatnak a befektetők, ami rendre 4, illetve 5 százalékos előretekintő osztalékhozamnak felel meg, és a régiós versenytársak között is az egyik legalacsonyabb. Csak a PKN Orlen kínál ennél szerényebb osztalékhozamot, a lengyel társaságnak az intenzív beruházások és felvásárlások mellett nem sok pénzügyi lehetősége van osztalékot emelni, a gyenge makrokilátásokkal együtt ez is az eladás mellett szóló érv a GS szerint.
Jó befektetésnek tűnik ezzel szemben az egyaránt vételre ajánlott Tüpras és az OMV Petrom.
A török olajtársaság azon kevés szereplő egyike lehet az iparágban, amely 60 százalékos EBITDA-növekedést érhet el idén, és
a térségben is kiemelkedő, 15 százalékos osztalékhozamot kínálhat a részvényeseinek.
Az OMV román leánya mellett a 8 százalékos osztalékhozam szól, de az elhalasztott fekete-tengeri Neptun-projekt elindítása is további árfolyam-katalizátor lehet a közeljövőben.
A bankház értékelésével kapcsolatban fontos hangsúlyozni, hogy az még a Pfizer koronavírus-vakcinájának hatékonyságáról szóló hét eleji hírek előtt született, márpedig az oltóanyag felfedezésével új időszámítás kezdődhet a válságtól leginkább sújtott energiaszektorban is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.