A brit GDP 15,5 százalékkal nőtt július és szeptember között az előző negyedévvel összevetve a londoni statisztikai hivatal (ONS) tegnapi, első becslése szerint, ami majdnem megegyezik az elemzők által várt 15,8 százalékkal. Bár ilyen mértékű növekedésre nem volt példa 1955 óta, amikor a hivatal megkezdte a negyedévi összevetésű GDP-adatok rendszeres közlését, így sem sikerült kompenzálni a második negyedévben mért 19,8 százalékos visszaesést.
A GDP értéke ugyan szeptemberben 22,9 százalékkal meghaladta az áprilisban elért mélypontot, ám még mindig 8,2 százalékkal volt alacsonyabb, mint februárban, a koronavírus-járvány megfékezését célzó korlátozások bevezetése előtti utolsó teljes hónapban.
A növekedés ráadásul folyamatosan lassul: júliusban még 6,3 százalékos volt az előző hónaphoz képest, augusztusban már csak 2,2 százalék, szeptemberben pedig 1,1 százalék, ami elmaradt a Reuters elemzői által várt 1,5 százaléktól. Elsősorban ez az adat aggasztja a piacokat: az FTSE 100 index az ONS bejelentése után 0,7 százalékkal esett, a font árfolyama pedig 0,3 százalékkal gyengült a dollárhoz és az euróhoz képest is. A kilátásokat tovább rontja, hogy a járvány terjedése miatt a kormány újabb korlátozó intézkedéseket vezetett be.
A gazdaság nyáron megnőtt aktivitása sem tudta helyrehozni az első fél évben elszenvedett károkat. Az újabb korlátozások pedig azt jelentik, hogy az Egyesült Királyság várhatóan jelentősen elmarad 2020 végére attól a szinttől, ahol az év elején tartott
– mondta a Reutersnak Laith Khalaf, az AJ Bell pénzügyi elemzője.
A brit GDP 9,7 százalékkal volt alacsonyabb a harmadik negyedévben, mint 2019 végén, és 9,6 százalékkal maradt el a tavalyi azonos időszakban mért szinttől. Az ONS számításai szerint
a britek idei visszaesése több mint a kétszerese az olasz, a német és a francia teljesítménycsökkenésnek, és csaknem háromszorosan haladja meg az amerikait.
Mindezt úgy, hogy a kormány több mint 200 milliárd fontos gazdaságélénkítő és adócsökkentési programot hirdetett, a Bank of England (BoE) pedig közel 900 milliárd font értékben vásárol kötvényeket. Andrew Bailey, a jegybank kormányzója tegnap elismerte, hogy van még egy „hatalmas hasadék” a gazdaságban, de a koronavírus elleni vakcina segít majd megszüntetni a bizonytalanságot. Múlt héten, a Pfizer sikerének bejelentése előtt a BoE azt jelezte, hogy a világ hatodik legnagyobb gazdasága a negyedik negyedévben 2 százalékkal, 2020-ban összességében rekordot jelentő 11 százalékkal zsugorodik majd, jövőre pedig csak valamivel 7 százalékot meghaladó mértékben nő.
A koronavírus-járvány és a talpra állás sokkal hosszabb ideig tart majd, mint a legtöbben gondolták
– figyelmeztetett James Smith, a Resolution Foundation tanácsadó kutatási igazgatója, aki arra biztatja Rishi Sunak pénzügyminisztert, hogy egyelőre ne állítsa le a kormány kiadásnövelő politikáját. A Capital Economics gazdasági-pénzügyi elemzőműhely éves összevetésben a GDP 8 százalékos zsugorodására számít novemberben, és 3,5 százalékosra a harmadik negyedév egészében az előző három hónaphoz képest. Valamivel optimistább a Pantheon Macroeconomics elemzőház, amely 6 százalékos havi összevetésű GDP-visszaesést vár novemberben, 5 százalékos növekedést decemberben és 0,5 százalékos visszaesést a negyedik negyedév egészében.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.