BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Joe Biden megosztott országot vesz át

Joe Biden győzelme ellenére egyelőre marad a bizonytalanság, Donald Trump ugyanis nem hajlandó ­elfogadni az amerikai elnökválasztás eredményét, csalást emleget, amit bizonyítékokkal nem tud alátámasztani.

A piacok nem reagáltak érdemben, a határidős amerikai tőzsdeindexek gyakorlatilag nem mozdultak a hírre, hogy az előrejelzéseknek megfelelően Joe Biden nyerte meg az elnökválasztást. A demokrata jelölt szombat esti győzelmi beszédében kétpárti együttműködést és nemzeti egységet szorgalmazott,

az utóbbira azonban egyelőre semmi esély nincs.

Donald Trump elnök nem hajlandó elfogadni a választás eredményét, ahogyan a hívei sem. Az ország élesen megosztott, Bidenre 74, Trumpra 70 millió amerikai szavazott – ez a két legjobb eredmény az amerikai történelemben. Kamala Harris személyében pedig először kerül nő – az első fekete és az első dél-ázsiai származású nő – az alelnöki posztra.

Hívei ünneplik az Egyesült Államok történelmének 46-ik elnökét, Joe Bident
Fotó: Frederic J. BROWN / AFP

A demokrata tarolás azonban elmaradt, a pártnak csökkent a többsége a képviselőházban, és minden jel szerint nem lesz meg a többsége a szenátusban sem, ami megnyugtatta a gazdasági vezetőket, Biden ugyanis egy megosztott kongresszussal nem lesz majd képes végrehajtani a kampányban megígért adóemelést és a szabályozások szigorítását – ezt a választás után már négynapos ralival meg is „ünnepelte” a tőzsde.

Viszont Trump kaotikus elnöksége után Biden stabilitást és kiszámíthatóságot hoz,

ami fontos a befektetőknek, különösen olyan kulcsfontosságú területeken, mint a kereskedelempolitika és a nemzetközi kapcsolatok.

A befektetők azzal töltötték az elmúlt négy évet, hogy a következő Twitter-bejegyzésre vártak, amely jelentős mozgást indított el a piacon. Joe Bidennek nem ez a stílusa

– mondta a CNN-nek Ed Mills, a Raymond James floridai befektetési bank politikai elemzője. Ráadásul Biden négy évtizedes kongresszusi tapasztalattal rendelkezik, Barack Obama alelnökeként is képes volt együttműködni és kompromisszumokat kötni Mitch McConnell-lel, aki már akkor a szenátus republikánus többségének a vezetője volt, és előreláthatóan január után is az marad.

A piacok arra számítanak, hogy ez ezután is így lesz, és a kongresszus hamarosan elfogad egy újabb, bár a demokraták által javasoltnál valószínűleg kisebb ösztönzőcsomagot, hogy segítse a gazdaság talpra állását.

Bidenre gazdasági téren jelentős feladatok várnak,

de a jelek szerint legalább a munkaerőpiaci helyzet javul egy kicsit: októberben a vártnál jobban, de így is hat hónapja a legkisebb mértékben nőtt a foglalkoztatottság a nem mezőgazdasági ágazatokban. A washingtoni munkaügyi minisztérium statisztikai intézetének adatai szerint 638 ezerrel nőtt a foglalkoztatottak száma a várt 600 ezer helyett a szeptemberi 672 ezres növekedés után, a munkanélküliségi ráta a várt 7,7 százalék helyett 6,9 százalékra csökkent az előző havi 7,9 százalékról.

A munkanélküliek száma 1,5 millióval 11,1 millióra csökkent.

Egyértelműen látjuk a kereslet javulásának jeleit a munkaerőpiac minden szegmensében

– értékelte az adatot a CNBC-nek Karen Fichuk, a Randstad North America vezérigazgatója.

A helyzet azonban ismét romlásnak indulhat, mert változatlanul megállathatatlan a koronavírus-járvány az országban. Szombaton már az egymást követő negyedik napon jelentettek rekordszámú, több mint 131 ezer új fertőzöttet, az összes eset meghaladta a 9,9 milliót. Pozitív lett Trump kabinetfőnökének a tesztje is. A Reuters statisztikája szerint szombaton az egymás követő ötödik napon haltak meg ezernél is többen a fertőzéstől.

Első intézkedéseként Biden már ma létrehoz egy munkacsoportot, amelynek a járvány megállítása lesz a feladata.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.