Nem várható jövőre a magyar államadósság felminősítése, de az osztályzat rontása sem valószínű – válaszolta a Világgazdaság kérdésére Palócz Éva, a Kopint-Tárki vezérigazgatója, aki úgy véli, hogy a nemzetközileg jelentősen romló fiskális helyzet várhatóan nem torkollik leminősítések sorozatába. A szakértő szerint a hitelminősítők kedvező döntését a gyors kilábalás segítheti, amihez fogyasztásösztönző gazdaságpolitikai lépésekre lenne szükség.
A következő években várható felminősítést vetíti előre, hogy a Moody’s Investors Service (Moody’s) szeptember 25-én, a második vírushullám küszöbén a Baa3 besorolás kilátásait stabilról pozitívra javította – ez egyébként az év egyik meglepetése volt.
A Moody’snál egy lépéssel alacsonyabb osztályzata van a magyar államadósságnak, mint a másik két nagy hitelminősítőnél. A kilátások javítását a többi Baa3 besorolású országhoz képest kedvezőbb államadósság-mutatóval magyarázták, különösen a gyorsan csökkenő külső adósságot értékelték. A bruttó külső adósság 2009-ben a bruttó hazai termék (GDP) 150 százalékát tette ki, ez tavaly év végére 73,5 százalékra olvadt. A Moody’s elemzői szerint a koronavírus Magyarország fiskális egyensúlyát kevésbé viselte meg, mint más országok mutatóit. Palócz Éva a Világgazdaságnak úgy kommentálta a lépést, hogy
a pozitív kilátások évekig fennmaradhatnak, de nem vezetnek automatikusan felminősítéshez.
A hitelminősítők idei döntései sem mutatnak mást:
Ha a várakozásaink felett növekszik a magyar gazdaság, vagy a fiskális pályára hamar visszatér az államadósság a következő években, akkor felminősítés várható
– ezt tartalmazta a Standard and Poor’s (S&P) nyár végén kiadott elemzése. Az intézet február 14-én pozitívra javította a magyar adósbesorolás kilátásait – az osztályzatot BBB szinten hagyták –, a koronavírus-járvány miatt azonban áprilisban soron kívüli felülvizsgálat után ismét stabilra rontották. A hitelminősítő dokumentuma rámutatott: lassabb talpra állás, tartósan rossz fiskális mutatók, illetve a fizetési mérleg romlása leminősítéshez vezethet.
A Moody’s elemzése szintén a gyorsan magára találó gazdasághoz, a fiskális fegyelem visszatéréséhez köti a felminősítést. Idővel az államadósság elérheti a kedvezőbb besorolású országok mediánját, ami fontos jele lehet a kedvező lépésnek.
A szakértők szerint az adósságráta gyors csökkentéséhez a potenciális gazdasági növekedést javító strukturális, versenyképességi reformokra lenne szükség.
A Moody’snál a leminősítéshez a tartósan laza fiskális politika, illetve a növekedéstámogató intézkedések visszafogása vezethet.
A kormányzati előrejelzés szerint idén 9 százalék lehet a GDP-arányos deficit, ami az adósságráta 80 százalék közelébe emelkedésével jár, a középtávú előrejelzés számait tartalmazó, jellemzően az év utolsó heteiben megjelenő makrogazdasági előrejelzést azonban még nem adta ki a pénzügyi tárca – ebből kiderülhet, hogy a fiskális politika mennyire felel meg a hitelminősítők elvárásának. A Takarékbank negyedéves prognózisa a hitelminősítőknél gyorsabb gazdasági növekedéssel, fokozatosan emelkedő, ám negatív folyó fizetési mérleggel és 2021-től csökkenő pályára álló államadóssággal és bruttó külső adóssággal számol, ami akár felminősítést is jelenthet. A Kopint-Tárki decemberi elemzése szerint a GDP valamivel kedvezőtlenebbül alakulhat, mint a hitelminősítők várakozása, ezért a fiskális rend helyreállását is későbbre várják, valamint tartósan negatív folyó fizetési mérlegre számítanak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.