Amennyiben London felvállalja az Európai Unió és az Egyesült Királyság között tervezett, a jövőbeli kapcsolatokról szóló megállapodás kudarcát, elhagyja Európát, ugyanis az egyetlen ország lesz Európában, amellyel az uniónak nincs kereskedelmi megállapodása – jelentette ki a luxemburgi külügyminiszter Brüsszelben hétfőn.
Jean Asselborn az európai uniós tagországok külügyminisztereinek egynapos találkozóját megelőző nyilatkozatában arra emlékeztetett, hogy Boris Johnson brit miniszterelnök korábban azt mondta, az Egyesült Királyság kilép ugyan az Európai Unióból, de nem hagyja el Európát. Ezzel szemben a kereskedelmi megállapodás hiányában London elhagyja Európát is – jelentette ki.
Remélem, Johnson azt teszi, amit megígért, ugyanis a jelenlegi, a tárgyalódelegációk által hónapok munkájával kialakított javaslat tisztességes, nagyratörő, nem tartalmaz vámokat és kvótákat
– fogalmazott.
Elmondta azt is, hogy az emberi jogok decembert 10-én esedékes nemzetközi világnapját megelőzően a külügyminiszteri tanács a büntetőintézkedések általános rendszerének bevezetésére vonatkozó szöveget fogad el az emberi jogi jogsértések szankcionálására.
Josep Borrell, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője érkezési beszédében ez utóbbival kapcsolatban azt mondta, hogy az egy éve tárgyalt szövegben még tisztázásra vár, hogy az Európai Bizottság és a szakminisztereket tömörítő Európai Tanács között miként oszlanak meg a feladatok. Szavai szerint a folyamatszabályozás várhatóan a Tanács kezében marad, és annak tagjai (az uniós tagországok kormányai) dönthetnek majd a szankciók elindításáról.
Fontos, hogy végre lesz egy eszköz, melynek segítségével felléphetünk az emberi jogok megsértőivel szemben
– tette hozzá az uniós diplomácia vezetője.
Heiko Maas, az Európai Unió Tanácsának soros elnökségét betöltő Németország külügyminisztere a szankciórendszer létrejöttét a német EU-elnökségi munka fontos sikerének nevezte. Közölte: a mechanizmus lehetővé teszi, hogy az unió hatékonyan fellépjen a világon mindenütt azokkal szemben, akik az emberi jogokat nem tartják tiszteletben.
Az Egyesült Államokkal ápolt uniós kapcsolatokra vonatkozóan Maas azt mondta, az új amerikai adminisztráció hivatalba lépése számos lehetőséget tartogat a két térség viszonyának javítására. Az uniónak egyértelműen meg kell határoznia, mely kulcsfontosságú területeken kell a leginkább erősíteni a transzlatlanti kapcsolatokat – tette hozzá Maas.
Az EU-tagországok külügyminiszterei hétfői találkozójukon mindenekelőtt a transzatlanti kapcsolatokról cserélnek véleményt, hogy meghatározzák az EU és az Egyesült Államok közötti együttműködés jövőbeli prioritásait. Áttekintik emellett a legújabb nemzetközi fejleményeket, ideértve a választások után Grúziában kialakult helyzetet, a venezuelai parlamenti választásokat, valamint a Törökországgal kapcsolatos fejleményeket a Földközi-tenger keleti medencéjében kialakult helyzetre vonatkozóan. A miniszterek megbeszélést folytatnak továbbá a Hongkongra vonatkozó, a Peking által június 30-án bevezetett új, sokak által kifogásolt nemzetbiztonsági törvény következményeiről is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.