A Joe Biden megválasztott amerikai elnök által csütörtök estre felvázolt mentőcsomag mérete nem éri el a piac által várt 2000 milliárd dollárt, de így is
az USA történelmének legnagyobb mentőcsomagja lehet,
megelőzve a tavaly márciusi 1800 milliárd dolláros járványcsomagot. És az elnök most vázolt tervét februárban követheti az infrastruktúrafejlesztési és klímaváltozási csomag.
Az elnök tegnap ismertetett tervei szerint a háztartások többsége jogosult lenne 1400 dollár közvetlen kifizetésre, így a tavaly decemberben elfogadott heti 600 dolláros csekk 2000 dollárra nőne. Emellett
a szövetségi minimálbér óránként 15 dollárra emelkedne a jelenlegi 7,25 dollárról.
Míg a szövetségi munkanélküli ellátást heti 400 dollárra emelné szeptemberig. A háztartásoknak nyújtott támogatás a terv költségeinek felét teszi ki, a fennmaradó rész nagy részét a járvány elleni küzdelemre (50 milliárd a tesztelésre, 20 milliárd az oltóprogramra), valamint az állami és helyi önkormányzatokra (350 milliárd), oktatási intézmények támogatására (170 milliárd) fordítják.
Néhány olyan elképzelést is tartalmaz a terv, amelyet korábban a kongresszusi demokraták és Biden kampánya vetett fel, de a republikánusok elutasítottak, beleértve a minimálbér emelését is – emlékeztet a Wall Street Journal. A lap szerint nem világos, hogy a tervek melyik része és milyen hamar válhat törvénnyé, mert
sok jogszabályhoz 60 szavazat szükséges a Szenátusban és a demokratáknak csak 50 voksuk van, vagyis sürgősen republikánus támogatókat kell toborozniuk.
A Biden-csomagot túl nagynak tartja a tőzsdei lapnak nyilatkozó Brian Riedl, a szabadpiaci elkötelezettségű Manhattani Intézet költségvetési szakértője, de azt tanácsolja a republikánus törvényhozóknak, hogy támogassák az oltási program felgyorsítását és az iskolák újranyitását.
Élesen fogalmazott a tőzsdei lapnak Jason Smith republikánus képviselő, a költségvetési bizottság tagja, szerinte Biden az amerikai gazdaság liberális átvételére tett javaslatot a COVID-csomag helyett. Smith úgy véli: az amerikaiak nem a sok milliárd dolláros új költségvetési kiadásokat kérik a szövetségi kormánytól, hanem a gazdaság újranyitását.
Az új elnök javasolja a korábban január végéig meghirdetett kilakoltatási moratórium meghosszabbítását szeptember végéig. Bár Biden továbbra is támogatja a 10 ezer dolláros diákhitelt elengedést, ám a jelenlegi javaslat ezt nem tartalmazza, ehelyett a diákhitelek futamidejének meghosszabbításán lesz a hangsúly.
A megválasztott elnök szövetségi hitelfelvételekre építené a tervét, s nem ajánlott fel költségvetési kiadáscsökkentést vagy adóemelést. Biden úgy érvel, hogy
az alacsony kamatlábak miatt most nincs ok aggodalomra a költségvetési hiány növekedése miatt.
Bár historikus szintekre emelkedett az Egyesült Államok költségvetési hiánya, Glenn Hubbard, a Columbia Business School professzora, aki George W. Bush elnök vezető közgazdásza volt, azt mondta: egy nagy terv jobb lenne, mint egy kisebb, mert a pénzügyi válság egyik tanulsága az volt, hogy aki óvatoskodik, nem lép elég nagyot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.