BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kétségessé vált a gyors kilábalás

A héten fontos adatok érkeznek az amerikai munkaerőpiacról, és az eurózóna negyedéves GDP-jének alakulása is kiderül.

Kedden érkezik az eurózóna negyedik negyedéves GDP-adata, az elemzők recesszióra számítanak. Ezt támasztják alá a bizalmi indikátorok és az EU legnagyobb gazdaságaira eddig beérkezett előzetes GDP-becslések is.

Arra már korábban is számítani lehetett, hogy a harmadik negyedévben látott dinamikus kilábalásnak gátat szabtak a szigorodó korlátozó intézkedések, de az kérdés volt, hogy az év végéig kitart-e a feldolgozóipar lendülete

– derül ki az OTP Elemzési Központ jelentéséből. Az eddigiek alapján a feldolgozóipar kibocsátása valószínűleg nem zsugorodik, és negyedéves bázison elkerülhető a visszaesés, ezt a német adatok is megerősítették.

A korlátozások tekintetében engedékenyebbnek mutatkozó országok, mint Spanyolország, rövidtávon elkerülték a recessziót. Ennek a két nagy gazdaságnak a vártnál kedvezőbb teljesítménye pedig alapvetően pozitívan hat a negyedik negyedéves várakozásokra. Azokban az országokban azonban – például Ausztriában vagy Franciaországban –, ahol egyik pillanatról a másikra berobbant a járvány, és szigorodtak a lezárások, negyedéves bázison sem sikerült elkerülni a GDP visszaesését.

Fotó: Shutterstock

Összességében elmondható, hogy

a járvány második hulláma miatt mindenhol rövid életűnek bizonyult a gyors kilábalásba vetett hit.

A gazdasági aktivitás csak a megfelelő átoltottság elérése esetén állhat helyre, legkorábban a második negyedévben Váradi Beáta, az OTP Elemzési Központ szakértője szerint.

Szerdán érkeznek az eurózóna januári inflációs mutatói.

Bár a várakozások szerint a maginfláció 0,7 százalékra gyorsult, ezzel együtt is messze elmarad a 2 százalékos céltól.

Az alapfolyamatokat leíró mutató éves összevetésben a decemberi mínusz 0,3 százalékról plusz 0,4 százalékra gyorsulhatott. Növekvő kockázatot jelent azonban a januári német fogyasztói árindex vártnál nagyobb emelkedése. Az Egyesült Államoktól eltérően az elemzők nem számítanak érdemi áremelkedésre, hiszen az elhúzódó kilábalás mellett az EU-ban megközelítőleg sem volt akkora nagyságrendű költségvetési élénkítés, mint a tervezett Biden-csomag, amely hatalmas lendületet adhat az Egyesült Államokban a fogyasztásnak. Előretekintve arra számítanak az elemzők, hogy a gazdasági aktivitás helyreállásával fokozatosan emelkedik majd az infláció, de elmarad az EKB 2 százalékos céljától.

A hét végén érkezik a januári munkaerőpiaci statisztika az Egyesült Államokból, a kedvezőtlen decemberi adatok után némi javulás várható. A nem mezőgazdasági álláshelyek decemberi csökkenését kis emelkedés követheti, míg a munkanélküliségi ráta 6,8 százalékra nőhet.

A vírus második hulláma újabb korlátozó intézkedéseket hozott az év végén, amelyek megint elsősorban a szolgáltató szektort érintették. Érdemi különbség a tavaszhoz képest, hogy most ezzel egy időben más szektorokban nőtt a foglalkoztatottság, ami némiképp kompenzálni tudta a visszaesést.

Ám a munkanélkülisegély-kérelmek száma az első két hétben rendre 900 ezer fölötti, ezért kérdéses, hogy valóban nőtt-e a foglalkoztatottság.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.