Különleges gazdasági övezet jön létre Mosonmagyaróvár közigazgatási területén. Az új kormányrendelet több tucat helyrajzi számon lévő ingatlant érint, amelyek közül egynek a tulajdonjoga kerül át Győr-Moson-Sopron Megye Önkormányzata tulajdonába. Az ingatlan a kormányrendelet szerint forgalomképtelen.
Az övezet részévé váló ingatlanok döntően belterületiek, de van köztük hat külterületi is.
A különleges gazdasági övezet kialakítása érinti két község – Károlyháza és Kimle – önkormányzatát is.
A különleges gazdasági övezetekről szóló törvény tavaly júniusban fogadta el az Országgyűlés. Az új jogszabály bírálói szerint e törvénnyel a települési önkormányzatoktól területek vehetők el (a megyei önkormányzatok javára), az átadó önkormányzatok pedig elveszíthetik az érintett területeken működő vállalkozások által fizetett adót. A kiritkák már a jogszabály tervezetének megjelenésekor megszülettek, így azokra a Miniszterelnökség is már egy tavaly májusi közleményben reagált.
Ebben leszögezte, hogy
a változás nem érinti a helyi és a központi adók arányának eddigi rendszerét, nem vonatkozik a fővárosban, a budapesti kerületekben, illetve a megyei jogú városokban megvalósuló beruházásokra és az állam nem von el egyetlen fillér adóbevételt sem az önkormányzatoktól.
Hangsúlyozta továbbá, hogy a különleges gazdasági övezetekben speciális szabályok segítik a nagyberuházások gyors és hatékony megvalósítását, a térség infrastrukturális fejlesztését. A kiemelt, 5 milliárd forint feletti beruházások gazdasági és foglalkoztatási hatása a helyi szint mellett megyerészeket és térségeket is érint. Éppen ezért igazságosabb, ha egy faluban vagy kisvárosban megvalósuló jövőbeni nagyberuházás adóbevételei több települést gyarapítanak. A törvény egyúttal arányosabb forráselosztást tesz lehetővé a megyéken belül.
A Mosonmagyaróvárt érintő tervről egyébként már tavaly július óta tudni lehet,
mert fogadott el határozatot arról a Győr-Moson-Sopron megyei önkormányzat, hogy támogatja a mosonmagyaróvári különleges gazdasági övezet kialakítását. Németh Zoltán, az önkormányzat elnöke a határozat ismertetésében kiemelte, hogy a különleges gazdasági övezetté nyilvánítást Mosonmagyaróvár önkormányzata kezdeményezte, a kezdeményezéssel a megyei önkormányzat egyetért. A megyei önkormányzat ezen felül azt is el szeretné írni, hogy állami beruházásként épüljön meg a tervezett, az 1-es és a 86-os utat összekötő út, amely lehetővé tenné új iparterületek feltárását, egyben lehetősévé tenné, hogy a forgalom elkerülje Mosonmagyaróvár Moson településrészét.
Az elfogadott határozat szerint négy mosonmagyaróvári cég – az Immo Reál Kft., a Milüp Kft., a Moson Projekt Kft. és az Alas Minerals Hungaria Kft. – kezdeményezte a városi képviselő-testületnél a terület különleges gazdasági övezetté nyilvánítását.
Az Alas Minerals Hungaria Kft. ötmilliárd forintot meghaladó ipari beruházást szeretne az érintett területen megvalósítani.
A 2019-ben alapított Alas Minerals főtevékenysége a nyilvános adatok szerint a kavics-, homok-, és agyagbányászat, de a listáján van a közúti és a vasúti áruszállítás, többfajta nagykereskedelem és ingatlan-bérbeadás is. Tulajdonosa az ausztriai Alas Minerals GmbH.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.