BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az euróövezet teljesítményét a francia és német termelési rekordok növelték

Az ipari termelés márciusban várhatóan az elmúlt 23 év legnagyobb ütemű havi növekedését éri az euróövezetben, ellensúlyozva a lezárásokra sokkal érzékenyebb szolgáltatási szektor gyengélkedését. A járvány harmadik hulláma és az ismételt lezárások azonban tiszavirág életűvé tehetik a fellendülést.

Az IHS Markit előzetes adatai szerint az euróövezet ipari és szolgáltatási szektorának összesített értékét mutató kompozit beszerzésimenedzser-indexe (BMI) márciusban 52,5 pontra ugrott, a februári 48,8-as szintről, amely 2018 vége óta a legmagasabb érték, és fél éve először 50 fölötti. Az 50 pont felett növekedést, míg alatta visszaesést jelez a mutató. A mostani teljesítmény jelentősen túlszárnyalta a várakozásokat, hiszen a Reuters által megkérdezett szakértők konszenzusában lassuló ütemű, de továbbra is visszaesés, 49,1 pont szerepelt.

Az összesített értéken belül a szolgáltatóipari BMI 48,8-ra emelkedett a februári 45,7-ről, ami még mindig visszaesést jelez, de augusztus óta a legmagasabb értéket mutatja, és jóval meghaladja a Reuters előrejelzésében szereplő 46 pontot.

Eközben a feldolgozóipari BMI márciusban 62,4-re ugrott az előző havi 57,9-ről, ami a legmagasabb érték az 1997 júniusában kezdődött felmérés óta, és jóval meghaladja a Reuters 57,7-es várakozását. Az óriási növekedés elsősorban az exportmegrendelések növekedésének köszönhető, ami vélhetően a jövőben is elég muníciót ad az iparnak, hiszen az új megrendelések indexe is 64,2 lett, szemben a februári 57,8-cal.

A további lezárások okozta félelmek ellenére a jövőbeni kilátásokkal kapcsolatos optimizmust növeli, hogy várhatóan felgyorsul az oltási program, így a jövő gazdasági teljesítményével kapcsolatos index a februári 67 pontos hároméves csúcsról, csupán 0,2 ponttal került lejjebb a mostani 66,8-ra.

Fotó: Shutterstock

A kimagasló adatok elsősorban annak köszönhetőek, hogy a német ipari termelés rekord szintre gyorsult, és a francia gyáraktivitás is 39 hónapos csúcsra emelkedett.

A térség legnagyobb gazdaságában emellett a novemberben bevezetett lezárások márciusi enyhítését követően a szolgáltatási szektort is bővülni tudott, öt egymást követő hónap zsugorodása után.

A szektor BMI-értéke hét hónapos csúcsra, 50,8-ra emelkedett a februári 45,7-ről. Fontos azonban kiemelni, hogy a felmérést még az előtt véglegesítették, hogy az országban ismételten a korlátozó intézkedések szigorítását rendelték el. A feldolgozóipari BMI 66,6 pontra emelkedett, a februári 60,7 pontról, ami a legmagasabb érték az 1996 áprilisában indult felmérés óta. A Reuters előrejelzésében ennél lényegesen alacsonyabb, 60,8 pont szerepelt. A német gazdaság több mint kétharmadát lefedő szolgáltató és feldolgozóipart összesítve jelző kompozit BMI 37 hónapos csúcsra, 56,8-ra emelkedett az előző havi 51,1-ről. Ugyanakkor az enyhítést követő vészfékező korlátozások többsége csak áprilisban lép életbe, ezért a közvetlen kilátások kevésbé ígéretesek.

Mivel a korlátozások késleltetik az idei év remélt gazdasági fellendülését, az Ifo intézet Németország 2021-es GDP-növekedési előrejelzését 3,7 százalékra csökkentette a korábbi 4,2 százalékról, míg 2022-re 3,2 százalékra emelte a növekedési kilátást a korábbi 2,5-ről.

Franciaországban, az euróövezet 19 országának második legnagyobb gazdaságában a feldolgozóipari BMI 58,8 pontra ugrott a februári 56,1-ről, ami 2017 decembere óta a legmagasabb érték, és messze felülmúlja a Reuters becslésében szereplő 56,5-öt. Emellett az új ipari megrendelések mutatója is stabilizálódott a hat hónapja tartó folyamatos visszaesés után. A gazdasági súlyát tekintve jelentősebb szolgáltatási szektor BMI-értéke 47,6-ra emelkedett az előző havi 45,6-ról, ami jóval meghaladja a 45,5 pontos várakozást, főként, hogy a Párizs és Észak-Franciaország egyes részein múlt héten bevezetett, egy hónapig tartó korlátozások a szektort erősen sújtják. Az összesített BMI-index így 49,5 pontra emelkedett márciusban a februári 47 pontról, szintén meghaladva a Reuters által várt 47,2-es értéket. Mindemellett a francia vállalatok egyre inkább bíznak abban, hogy a korlátozások enyhítése után gyorsan növekedni fog a gazdasági aktivitás.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.