Célszerű újragondolni a 2021-es költségvetést, az előző évi rekordhiány után idén is 6-8 százalék körül alakulhat a deficit – mondta a Világgazdaságnak Kovács Árpád, a Költségvetési Tanács elnöke, miután az államháztartás első kéthavi hiánya elérte az 540 milliárd forintot. Hozzátette: bár a tavalyi végleges számok egyelőre nem ismertek, a kabinet várhatóan a 2020-as hiányadatokhoz fogja igazítani az idei büdzsét. A számvevőszék korábbi elnöke hangsúlyozta, amennyivel később indul újra a gazdaság, és amennyivel elhúzódnak a lezárások, azzal arányosan emelkednek a költségvetés terhei is. Mindez azt is jelenti, hogy
a Pénzügyminisztérium korábbi 6-6,5 százalékos hiánycélja hamarosan feljebb tolódhat.
Kovács Árpád jelezte, hogy ezúttal a növekedés a feltétele az egyensúly megteremtésének.
A koronavírus-válság tavaly alaposan felborította az államháztartási folyamatokat, az egész éves hiány 5548 milliárd forint volt, a Pénzügyminisztérium becslése szerint elérte a GDP 9 százalékát, megtörve ezzel csaknem tíz év kedvező trendjét. Kovács Árpád elmondta, hogy a szigorú költségvetési fegyelemhez egyelőre semmiképp nem lehet visszatérni. Óriási hiba lenne, ha egyik pillanatról a másikra drasztikus hiánycsökkentésbe, azaz megszorításokba kezdene a kormány,
abba gyakorlatilag belerokkanna a gazdaság.
Véleménye szerint a 3 százalékos maastrichti kritérium csak három-négy éves távlatban érhető el. Hasonlóan konzervatív szemléletű a Pénzügyminisztérium által a pénzügyi visszarendeződés támogatására tavaly év végén felvázolt forgatókönyv, amely szerint a 2021–2024 közötti időszakban érhető el a fiskális konszolidáció.
A Költségvetési Tanács elnöke hangsúlyozta, hogy a jóléti programoknak, továbbá az infrastrukturális és fenntarthatósági beruházásoknak egyaránt folytatódniuk kell. Ezért is – mint mondta – „elkoptatásra van szükség az államadósság és a hiány esetében”. A tavalyi hiánnyal kapcsolatban megjegyezte, hogy a kormányzat láthatóan tradicionális beavatkozást hajtott végre a gazdaságban a nagy infrastrukturális programok finanszírozásával. Ahogy a Világgazdaság korábban megírta, 2020-ban a Gazdaságvédelmi Alap ráfordításainak háromnegyede, mintegy 3000 milliárd forint beruházási célokat szolgált.
A szigorú adósságszabályok miatt idén legalább 0,1 százalékkal csökkennie kell az államadósságnak, miután a tavalyi deficit nyomán 80 százalék fölé emelkedett a GDP-arányos mutató.
A koronavírus-járvány előtt még 2022-ig tartották megvalósíthatónak a régóta várt 60 százalékos államadósságszint elérését. Kovács Árpád rámutatott, hogy mivel jók voltak a pozíciók, és szélesebb volt az eszköztár is, ennek eredményeképp tudták elengedni a hiányt és működésben tartani a gazdaságot. Várakozásai szerint az államadósság hat-nyolc év múlva süllyedhet a bruttó hazai termék 60 százaléka alá, és a kamatok középtávon is alacsonyak maradnak, így a finanszírozással nem lehet probléma. A makrogazdasági és költségvetési folyamatokról a májusban megjelenő konvergenciaprogram ad részletesebb képet, abból egyúttal a kormányzati tervek is megismerhetők lesznek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.