A szerdán nyilvánosságra hozott adatok rosszabbak, mint idén eddig bármikor – írja a Polskie Radio. Legutóbb tavaly novemberben, a járvány második hullámának csúcsán érkeztek a mostanihoz hasonlóan riasztó adatok Lengyelországból. Akkoriban volt olyan nap, amikor 674 halálesetet regisztráltak, a fertőzöttek száma pedig csaknem 28 ezerrel emelkedett egy nap alatt.
Egyre nő a koronavírus-fertőzöttek száma a környező országokban, miközben vakcinából még mindig nincs elég.
A legsúlyosabb járványgócok most a főváros, Varsó közelében, illetve a sziléziai bányavidéken vannak – utóbbi már a járvány első hulláma óta a legfertőzöttebb területnek számít Lengyelországban.
A lengyel kormány hétfőn mindkét súlyosan fertőzött vajdaságban korlátozásokat vezetett be – az alsó tagozatos iskolások visszatértek a távoktatásra, bezártak a szállodák, a bevásárlóközpontok, valamint a kulturális- és sportközpontok is.
Az ország más területein eddig nem szigorítottak a járványügyi intézkedéseken – a kocsmák és az éttermek október óta csak elvitelre szolgálhatnak ki egész Lengyelországban.
Ám a szerdán nyilvánosságra hozott járványügyi adatok láttán megindult a találgatás: vajon a kormány sutba dobja-e korábbi terveit, és újabb országos lezárást hirdet, nem várva meg a március 28-át az érvényben lévő intézkedések felülvizsgálatával?
Ezt indokolná a lengyelországi kórházakban kialakult helyzet is;
mintegy 21 500 koronavírusos betegek kezelnek az egészségügyi intézményeknek, közülük 2200-an vannak lélegeztetőgépen.
Újra üzembe helyezték a tavaly felépített tábori kórházakat – köztük a varsói Nemzeti Stadion épületében felhúzott, 1200 beteg befogadására alkalmas ideiglenes kórházat is – és ezek mellé újakat is építenek. És egyre többen vannak azok a betegek, akik távoli megfigyelés alatt, otthonaikban próbálják átvészelni a vírusfertőzést. Őket mutatóujjukra erősített pulzoximéterrel (a vég oxigén-szintjét mérő szerkezettel) látták el, amely jelzi kezelőorvosuknak, ha állapotuk hirtelen romlana.
A 38 milliós országban mostanáig csaknem 2 millióan fertőződtek meg a koronavírussal; közülük 48 ezren belehaltak a betegség szövődményeibe.
A koronavírus elleni vakcina mindkét dózisát 1,6 millióan kapták már meg Lengyelországban, további 1,36 millióan pedig már túl vannak az első injekción, és várják a második oltást.
A varsói kormány azt tervezi, hogy őszre a felnőtt lakosság 60-70 százalékát beoltja – ehhez áprilistól már a Johnson & Johnson által kifejlesztett oltóanyagot is használják az unióban engedélyezett három másik vakcina mellett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.